Vršnjaci pomagači u posjeti SOS Dječjem selu Lekenik

Vršnjaci pomagači u posjeti SOS Dječjem selu Lekenik

Novosti
2008-10-20

Četrdesetak učenica sedmog i osmog razreda, članica grupa Vršnjak pomagač, s voditeljicama grupa, pedagoginjama Snježanom Tićak Balaž i Suzanom Uzelac te psihologinjom Gordanom Vorkapić Jugovac, posjetile su SOS Dječje selo Lekenik.

Djeca SOS Dječjeg sela sa puno su ushićenja dočekala svoje porečke vršnjake. Iako su često domaćini mnogim poznatim sportašima, glumcima i drugim ljudima dobre volje, posebno ih je veselilo što će im u posjet doći djeca.

Susretljivi domaćini najprije su predstavili svoje SOS Dječje selo, život u selu i mnogobrojne aktivnosti kojima se bave. Gosti iz Poreča predstavili su svoju Županiju, grad i posebice rad u grupama vršnjačke pomoći.

Najuzbudljiviji dio druženja bila je igra u kojoj su domaćini dobivali svog SOS prijatelja iz Poreča. U toj igri, uz izmjenjivanje poklona, djeca su se međusobno upoznala i podijelila svoje životne priče.

Domaćini su proveli vršnjake kroz prekrasno uređeno selo o čijim se okućnicama sami brinu i uveli u svoje SOS kuće.

Članice grupe vršnjačke pomoći doznale su da su prvi mali stanovnici doselili u SOS Dječje selo Lekenik prije 15 godina. Danas u selu ima šesnaest SOS kuća koje su dom za šezdesetak djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Svako dijete zbrinuto u okviru SOS- Dječjeg sela ima svoju SOS mamu koja brine o njima pružajući im potrebnu sigurnost, ljubav i stabilnost. Djeca koja zajedno sa SOS mamom žive u jednoj od SOS kuća predstavljaju SOS obitelj.

Vrijeme u zajedničko druženju brzo je prošlo, ali pozitivni osjećaji koji će djecu pratiti bit će trajni.

O tome najbolje govore riječi jedne članice grupe vršnjačke pomoći: “Nikada neću zaboraviti posjet SOS Dječjem selu. Ponosna sam što smo mogli upoznati djecu i pružiti im trenutke sreće. Kroz druženje sa njima doznala sam da svako dijete ima svoju životnu priču, najčešće tužnu. Iznenadilo me da imaju tako lijepe kuće i da ima dobrih ljudi koji im žele pomoći. To je za mene sasvim novo iskustvo koje me čini boljom osobom.

U Osnovnoj školi Poreč u sklopu slobodnih aktivnosti djeluju četiri grupe vršnjačke pomoći. U svom radu stječu znanja i vještine važne za osobni rast i razvoj, pružanju pomoći drugima i provode mnogobrojne preventivne aktivnosti. Svake godine u cilju obogaćivanja spoznaja iz

iz djelokruga vršnjačke pomoći i humanitarnog rada organiziraju stručni izlet.

Stručni izlet financijski podržava Povjerenstvo Zajedno protiv ovisnosti Grada Poreča kao nagradu učenicima za aktivno osmišljavanje i sudjelovanje u mnogim aktivnostima u školi i Gradu te u cilju povećanja osjetljivosti mladih naše zajednice za probleme vršnjaka kao i stvaranja kapaciteta motiviranih, mladih osoba čiji su izbor humanitarne aktivnosti u zajednici.