Stručni skup u Istarskoj sabornici povodom Svjetskog dana hrane

Stručni skup u Istarskoj sabornici povodom Svjetskog dana hrane

Novosti
2015-10-19

Povodom Svjetskog dana hrane, 15. listopada 2015.godine, Zavod za javno zdravstvo Istarske županije i Dječji vrtić Radost iz Poreča u Istarskoj sabornici organizirali su 6. susret djelatnika predškolskih ustanova na području Istre. Na skupu je sudjelovalo 80 stručnih djelatnika vrtića, psihologa, odgajateljica i zdravstvenih voditelja vrtića.

Okupljene su pozdravili dogradonačelnica Grada Poreča Nadia Štifanić Dobrilović, stručna savjetnica Upravnog odjela za zdravstvo Istarske županije dr. Roberta Katačić, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije dr. Aleksandar Stojanović, te u ime domaćina, ravnateljica DV Radost Divna Radola.

Prvo predavanje održao je prof.dr.sc.Goran Palčevski, predstojnik Klinike za pedijatriju KBC Rijeka koji je govorio o neželjenim reakcijama na hranu - alergijama na hranu, intoleranciji na hranu, te odbojnosti prema hrani. Čak 25-30% populacije misli da ima alergiju na hranu, ali 2 do 8 % djece ima stvarnu, dokazanu alergiju na hranu. Nakon uvoda je pedijatar govorio o celijakiji kao upalnoj bolesti tankog crijeva, te o mogućim znakovima iste. Celijakija se liječi jedino doživotnom prehranom bez glutena.

Uslijedilo je predavanje dr. Gordane Antić iz Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije koja je govorila o hitnim stanjima u pedijatriji s aspekta liječnika Zavoda za hitnu medicinu. Nakon teoretskih predavanja, uslijedilo je predstavljanje knjige „Bez glutena, molim“ koja govori o predškolskoj djevojčici koja ima celijakiju, te knjige “Lana tinejdžerica“ priči o adolescentici Lani koja boluje od ove bolesti. Knjige je predstavila Marina Milinović, predsjednica Udruge oboljelih od celijakije Primorsko-goranske županije govoreći o vlastitim iskustvima, te o iskustvima rada Udruge. U Istarskoj županiji također postoji Udruga oboljelih od celijakije Istarske županije na čijem je čelu Đitka Bartolović, a udruga je otvorena za davanje svih potrebnih informacija.

Nakon stručnog dijela o celijakiji, prikazana su 2 uspješna primjera dobre prakse iz DV Labin i DV Radost Poreč.

Na skupu je sudjelovao i Zdravi grad Poreč koji se također bavi unapređenjem zdravlja i zdrave prehrane građana Poreča, te se sve češće susreće s pitanjima roditelja što da učine i kome da se obrate ukoliko imaju dijete s celijakijom. Sudionici skupa zaključili su da ovakvi susreti doprinose poboljšanju rada i unapređenju suradnje svih koji rade na promociji pravilne prehrane i zdravog načina života u predškolskim ustanovama.

Nakon skupa organiziran je domjenak s bezglutenskim slanim i slatkim namirnicama u suradnji sa profesorom i učenicima turističko ugostiteljske škole  Antona Štifanića iz Poreča.  

Zdravi grad Poreč