Aktualni vijećnički sat 8. sjednice Gradskog vijeća Grada Poreča – Parenzo - I. dio

Aktualni vijećnički sat 8. sjednice Gradskog vijeća Grada Poreča – Parenzo - I. dio

Novosti
2014-03-10

Puno vijećničkih pitanja obilježilo je 8. sjednicu Gradskog vijeća Grada Poreča - Parenzo koju je vodio predsjednik Adriano Jakus te donosimo prvi dio vijećničkog sata.

Prvo pitanje, bilo je pitanje vijećnika Eugena Stanisse upućeno gradonačelniku Ediju Štifaniću i odnosilo se na plažu Pical, odnosno što je sve dogovoreno na sastanku koji je imao sa predstavnicama OKUP-a i predsjednikom uprave Riviera Adrie Edijem Černjulom.

Nakon nekoliko održanih sastanaka sa predstavnicima OKUP-a i Riviera Adrie, a na inicijativu Grada i moje veliko zadovoljstvo došlo se do rješenja. Drago mi je da građani koji su se skupili oko OKUP-a nisu podlegli političkim pritiscima, rekao je Štifanić. Istaknuo je i najavio da će Grad ovih dana raspisati natječaje za dvije plaže, jednu ispod hotela Zagreb, a drugu između Brula i gradskog kupališta. Ministarstvo turizma svaku će plažu sufinancirati sa 80% tako da će građani i turisti našeg grada imati plaže i neće se desiti koncesija. Na plažama neće biti betoniranja nego samo manji građevinski radovi koji će poboljšati infrastrukturu, rekao je Štifanić.

Radi rješavanja prometne problematike Pulske ulice, trajno rješenje uvažavajući zahtjeve stanara bilo bi da se na spoju ulice 30. travanj i državne ceste D75 Poreč – Novigrad napravi novi ulaz i izlaz što bi olakšalo pristup i Pulskoj ulici, ali pritom bi prometna regulacija u njoj ostala ista. U kojoj je fazi izrada dokumentacije za to raskrižje, zanimalo je vijećnika Stanissu.
Do sada je izrađeno idejno rješenje. Slijedi izrada idejnog projekta i ishođenje lokacijske dozvole na temelju koje će se ići u postupak rješavanja imovinsko pravnih odnosa, nakon čega ide ishođenje glavnog projekta i sama realizacija, obavijestila je vijećnike v.d. pročelnica UO za komunalni sustav Jasmina Vinkerlić Petrović.

Vijećnika Luku Šerga zanimalo je kakva je situacija s provođenjem programa stažiranja pripravnika pod nazivom „Stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa“.
Institucije koje djeluju u gradu Poreču zajedno sa Fondom zdravi grad provode mjeru „Stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa“ koje omogućuje mladim osobama koje su završile školovanje takozvano stažiranje. Mjesečno su ti mladi ljudi plaćeni 1.700 kuna, plaćeni su im putni troškovi, a mirovinsko i zdravstveno rješava država, rekla je zamjenica gradonačelnika Nadia Štifanić Dobrilović pohvalivši Dječji vrtić Radost, Zavičajni muzej Poreštine, Fond zdravi grad i Gradsku knjižnicu koji već provode ovu mjeru.

Budući su građani izrazili nezadovoljstvo sa prijašnjim prometnim rješenjem raskrižja „Bolnica“ koje je ovih dana vraćeno u prvobitno stanje, vijećnika Šerga, zanimalo je, jel to trajno ili privremeno rješenje?
To je privremeno rješenje. Od kada je vraćeno semaforizirano raskrižje, nema više negodovanja građana. No kada je riječ o tom raskrižju, treba voditi računa o struci i o željama i interesima naših građana. Sačekat ćemo sa izgradnjom južnog dijela zaobilaznice, nakon čega ćemo pristupiti rješavanju raskrižja „Bolnica“, naglasio je gradonačelnik Štifanić.

Vijećnik Vladimir Sladonja imao je dva pitanja. Prvo se odnosilo na faze pripreme Grada da se preko poduzeća Parentium javi na natječaj Fonda za zaštitu okoliša za sufinanciranje obnove zgrade i obiteljskih kuća te obzirom da je obveza Grada da sudjeluje u sufinanciranju istoga sa 10% jesu li i u kojem obimu osigurana sredstva za to u ovoj godini.
Gradonačelnik Edi Štifanić odgovorio je da će se poduzeće Parentium javiti na natječaj Fonda za zaštitu okoliša za sufinanciranje obnove zgrade i obiteljskih kuća.

Vijećnik Sladonja tražio je pojašnjenje načina obračuna naknade – kazne za legalizaciju. Naime, kako je kazao, komunalni doprinos obračunava se po razlici volumena između sadašnjeg volumena zgrade i volumena po dozvoli po kojoj je zgrada izgrađena, dok se kazna obračunava na ukupni volumen zgrade u slučaju da prvobitno stanje iste nije bilo u skladu sa građevinskom dozvolom, a isto izaziva brojne nejasnoće.
Pročelnica UO za prostorno uređenje i gradnju Nataša Simonelli odgovorila je da je temeljem uredbe o obračunu kazne tijelo nadležno za obračun za donošenje rješenja UO za komunalni sustav. Detaljan odgovor na ovo pitanje, vijećnik Sladonja dobit će pismenim putem.

Vijećnik Mario Ritoša kazao je da se u zadnje vrijeme sve intenzivnije govori o suradnji s Centrom za rehabilitaciju Veruda iz Pule i formiranju mobilnog tima koji bi dolazio u Poreč. Zanimalo ga je u kojoj je fazi formiranje tima za Poreč aktualno, na koji način će se formirati mobilni tim i što to znači roditeljima i djeci s rizicima ranog razvoja?
Zamjenica gradonačelnika Nataša Basanić Čuš odgovorila je kako je to jedini Centar u Istri kojeg je osnovalo 12 JLS. U Istri se rodi 10% djece s neurorizikom i 3% djece s visokim neurorizikom, a među njima su i naša djeca s područja Poreča i Poreštine. Statistički podaci pokazuju da se broj živorođene djece smanjuje dok se broj djece s neurorizikom povećava. Nastojimo se povezati s Istarskom županijom na tom prioritetu rane podrške djeci sa određenim rizicima u razvoju. Budući je Poreč jedan od osnivača Centra, prvi tim iz Pule počet će raditi krajem ljeta.  Druga faza projekta biti će educiranje lokalnih stručnjaka s ciljem da se olakša roditeljima i djeci, kazala je Basanić Čuš.

Drugo pitanje vijećnika Ritoše bilo je vezano uz kiosk – kućicu na taksi stanici kod autobusnog kolodvora. Vijećnika Ritošu zanimalo je, jel to briga Grada ili taksista i što će se po tom pitanju poduzeti.Taksistima će se uputit inicijativa da se kiosk dovede u red prije turističke sezone odgovorila je v.d. pročelnica UO za komunalni sustav Jasmina Vinkerlić Petrović.