Razvojni put Ljetnog kampa Grada Poreča - Parenzo

Razvojni put Ljetnog kampa Grada Poreča - Parenzo

Izdvojene novosti
2013-08-27

ISTINE O LJETNOM KAMPU GRADA POREČA
Proteklo je 17 godina  realizacije jednog od najvrjednijih projekata Grada Poreča usmjerenog podršci zdravom rastu i razvoju djece predškolske i rane osnovnoškolske dobi.  Od svog početka zamišljen je kao vid organiziranog ljetnog okupljanja djece preko ljetnih praznika  na prostoru gradskog kupališta s ciljem aktivnog boravka djece na otvorenom prostoru i s naglaskom na tjelesnoj aktivnosti djece . 

Danas, kada se procjenjuju rezultati postojanja i djelovanja Ljetnog kampa Grada Poreča vidljivo je da su svi partneri koji su učestvovali u njegovu nastajanju i provođenju postigli za Poreč  uspjeh neprocjenjive vrijednosti.  Kreiranjem programa Ljetnog kampa  osigurana je zaštita za svu djecu koja su u njemu proplivala i/ili razvila prvu, bazičnu ljubav prema sportskim aktivnostima u vodi i izvan nje. Dugogodišnje rezultate rada Ljetnog kampa mogu procijeniti stručni timovi Grada Poreča  ali ih procjenjuju  i vanjski procjenjivači , stručni savezi i hrvatski profesionalci koji o psiho fizičkom rastu djece i mladih poučavaju generacije stručnjaka. Brojni podaci koji godinama dokazuju da se već može govoriti o sjedećim generacijama djece i mladih,  neurološka istraživanja koja dokazuju lošiju razvijenost pojedinih dijelova mozga i dječje motorike zbog nedovoljnog kretanja, vrtoglavi porast broja pretile djece s ozbiljnim komplikacijama za zdravlje, pokazuju da je program kampa Grada Poreča, koji u centar pažnje stavljaj tjelesnu aktivnost, izuzetno važan  izbor za dijete. Poreč je osmišljenim programom Ljetnog kampa uz stručno vođenje i pedagoške standarde za rad s djecom, svih ovih godina, u centar pažnje stavljao zdrav razvoj djece kroz tjelesnu aktivnost te osigurao učenje vještine plivanja za zdrav i siguran život djece uz more.

Sve godine realizacije Ljetnog kampa Grada Poreča od 1997. godine, djeca i roditelji koji su u Kamp polazili, oni koji su se u Kamp vraćali i vraćaju se, najstariji polaznici Kampa koji ga spominju s radošću i lijepim uspomenama danas već u svojim studentskim danima, više od 2500 djece koja su u Kampu proplivala, sva djeca koja su naučila pravilno plivati, svi stručnjaci koji su ga razvijali te  u njemu i danas rade …  zaslužuju osvrt na razvojni put porečkog gradskog Ljetnog kampa.

Zaslužuju i stoga što su u posljednje vrijeme izrečene  neistine o gradskom kampu od strane  vodstva DND-a Poreč te držimo značajnim podsjetiti na  činjenice, a upozoriti na  neistine o dugogodišnjem projektu porečkog gradskog Ljetnog kampa.  

RAZVOJNI PUT LJETNOG KAMPA GRADA POREČA  
Dječji ljetni kamp u Poreču realizira se od 1997. godine. Idejnu pripremu organizirane ljetne aktivnosti na gradskom kupalištu, koja je kasnije prerasla u Kamp, već su godinu ranije osmišljavali predstavnici DND-a na čelu s predsjednicom Snježanom Lehman i prof. kineziologije mr.sc. Jadrankom Vrusom kojeg je DND pozvao na suradnju kao predstavnika kineziološke struke. Već od prve godine djelovanja kampa, Grad Poreč  dao je podršku realizaciji projekta nastalog u suradnji DND-a  i skupine porečkih kineziologa koji su zajedničkim radom osmislili prvu verziju i koncept Ljetnog kampa za Poreč. Od tada pa do danas Grad Poreč financijski  podržava program gradskog Ljetnog kampa i unapređuje uvjete za rad s djecom na lokaciji gradskog kupališta. Od samih početaka Grad Poreč smatrao ga je prioritetnim programom za kvalitetno provođenje aktivnog slobodnog vremena djece na otvorenom koji  osigurava zdrav razvoj djece prvenstveno kroz sportske, ali  i zabavne aktivnosti. Najvažnije dostignuće kampa je što je program osigurao  kontinuiranu, dugogodišnju školu plivanja  za siguran rast djece u gradu na moru. Program je dao dobar izbor za ljeto mnogim obiteljima jer je ponudio podršku roditeljima koji ljeti rade, ponudio dječje radosti na moru,  a sve to poštujući pedagoške standarde za rad s djecom. Zbog toga su odgovorni voditelji svih grupa djece u Ljetnom kampu bili i jesu profesori kineziologije, učiteljice, odgajateljice, studenti kineziologije, a tek potom mladi voditelji u radionicama pod nadzorom stručnjaka. Osim navedenog, od osnivanja pa do danas uz rad u kampu se vežu brojni sati volonterskog rada građana-simpatizera, roditelja i voditelja.  Za navedeni standard gradskog Ljetnog kampa Grad Poreč svih ovih godina odvaja oko 50% ukupnih sredstava.  

Ljetni kamp Grada Poreča podržan je svih ovih godina s dva osnovna cilja:  
- Usvajanje vještine plivanja u stručno organiziranoj školi plivanja  u gradu  na moru kao vrijedne cjeloživotne vještine i jednog od uvjeta za siguran rast i razvoj djece koja žive kraj mora.  Postoje brojni dokazi da škole plivanja i obuka neplivača u najranijoj dobi direktno utječu na smanjenje rizika od ozljeda i utapanja djece . Sigurnost za život uz more porečke djece držimo jednom od najvećih dobiti za djecu i roditelje našeg grada.  
- Usvajanje raznih vještina i znanja kroz kreativne radionice i izlete primjerene dječjoj dobi i zadovoljavanje potrebe za zabavom (plesne, likovne, umjetničke, usvajanje vještine penjanja , izviđačke, učenje o podmorju, jedrenje, žonglerske, sportske radionice i mnoge dr.). Radionice su osmišljavane temeljem anketa provedenih s roditeljima  i  procjene stručnih kadrova gradskog ljetnog kampa i stručnih timova Grada Poreča.  

Osnovni principi osmišljavanja i djelovanja  Ljetnog kampa Grada Poreča od njegova začetka pa do danas su:  
-poštivanje principa stručnosti stručni rad s djecom, poštivanje pedagoških standarda za rad s malom djecom predškolske i rane školske dobi  (profesori i studenti kineziologije, učiteljice, odgajateljice). U gradskom kampu je godinama bilo oko 40-50% djece predškolskog i 50-60% djece ranog osnovnoškolskog uzrasta  ovisno o godini.  
-poštivanje uvjeta sigurnosti sigurnost boravka djece u kampu na otvorenom prostoru , osiguravanje dovoljnog broja odraslih visoko obrazovanih kadrova sa specifičnim znanjima za rad s djecom  na  prostoru gradske plaže koja ima svoje prednosti i rizike, uređivanje prostora gradske plaže za potrebe rada kampa.  
- dobrobit za zdravlje  zdrav rast i razvoj djece,  korištenje  mora  kao medija za igru, učenje i kretanje kao blagodati grada na moru, razvijanje motoričkih vještina djece plivanjem - bazičnim sportom koji ravnomjerno razvija čitavo tijelo, aktivno provođenje slobodnog vremena djece kroz vođenu tjelesnu aktivnost. Putem Kampa , škole plivanja i obuke neplivača korištena je voda kao korektivni i kompenzatorni medij koji nadomješta nedovoljno kretanje djece tijekom godine (posebice ako se tijekom šk. godine ne bave sportskim aktivnostima) i plivanje koje doprinosi  pravilnom držanju ili korigira deformacije kralježnice i loše držanje već kod vrlo male djece školske dobi.  

POTVRDA USPJEŠNOSTI VANJSKIH PROCJENJIVAČA  
Godine 2012. Udruga kineziologa Poreč dobila je državnu nagradu od Hrvatskog  saveza sportova za sportsku rekreaciju „Sport za sve“ za najuspješniju hrvatsku školu plivanja koja se  godinama organizirala kao dio programa gradskog Ljetnog kampa i kojemu su direktno doprinijeli porečki kineziolozi.  Nagrada je dodijeljena za najuspješniji  gradski program u RH koji je osigurao zaštitu djeci u neposrednom okruženju mjesta stanovanja usvajanjem vještine plivanja u gradu na moru. Tim povodom je istaknuto kako su porečki kineziolozi doprinijeli sigurnom rastu i razvoju djece Poreča u sveobuhvatnom gradskom programu u kojemu je više od 2500 djece naučilo plivati pod stručnim nadzorom profesora i studenata kineziologije tijekom 17 godina. Naglašeno je da se ovakav uspjeh i organizirani rad uz podršku grada  nije  dogodio ni  u jednom drugom hrvatskom gradu na moru. Na dodjeli nagrade bilo je prisutno 8 porečkih kineziologa.  

PROBLEMI U REALIZACIJI LJETNOG KAMPA GRADA POREČA  
Problemi s realizacijom programa Ljetnog kampa Grada Poreča kojeg je godinama organizacijski vodio  DND u suradnji sa stalnim timom kineziologa, nastali su 2008. godine zbog unutarnjih problema i raskola unutar DND-a. Tada je Grad Poreč imao odgovornost  prema roditeljima i djeci nastaviti program Ljetnog kampa zbog svih dotadašnjih uspjeha i zahtjeva roditelja da se kamp održi. Svi stručnjaci, koji su nastavili vođenje Ljetnog kampa 2008., na zahtjev Grada Poreča, su stručnjaci  koji su od prvog dana sudjelovali u radu Kampa i osmišljavali ga za Poreč zajedno s predstavnicima DND-a.  Istovremeno su i Grad Poreč i stručne službe Grada i gradske organizacije usmjerene programima za zdrav rast djece i mladih pružale stalnu iskrenu potporu i pomoć DND-u  za prevladavanje internih problema i sukoba te za nastavak rada DND-a u Poreču. Predsjednica DND-a, Sonja Lovreković,  se prvi put nakon 2008. javila Gradu Poreču s idejom ponovne organizacije kampa u svibnju 2012. i to za ljeto 2012. godine.  Zamišljenu Zabavnu ljetnu bazu DND-a, kao novi program za Poreč,  tada nije bilo moguće  financirati  prvenstveno jer  program nije na vrijeme kandidiran ni planiran u Proračunu za 2012. Tom prilikom, predsjednicu  DND-a, gđu. Lovreković , su stručne službe Grada pozvale na suradnju u organizaciji  Teen kampa za tinejdžere Poreča u 2013.  Navedeno je DND-u predloženo jer su temeljni principi rada Grada Poreča u financiranju programa iz područja društvenih djelatnosti : -Da ne podržava (dupla) programe za iste ciljane skupine, u niti jednom dijelu društvenih djelatnosti , dok druge dobne skupine nisu pokrivene zaštitnim programom Grada, posebno ako novo kandidirani program ne odskače većom kvalitetom od postojećeg.  Ukoliko se na javni poziv Grada kandidira isti program koji svojom kvalitetama (sadržajem,ciljevima,  kadrom, ishodima programa) nadmašuje razinu  postojećeg programa, koji se u gradu već realizira,  tada novo kandidirani program dobiva prednost,  što je u skladu sa preporukama svih relevantnih institucija u RH. -Da proračunski novac usmjerava podjednako zaštiti svih razvojnih  skupina (djeci i mladima) kako bi sve skupine bile zahvaćene zaštitom zajednice ukoliko za to postoje potrebni uvjeti  zajednice. Procijenjeno je da  tinejdžeri nisu zahvaćeni programom Ljetnog kampa , osim u sportskim kampovima, a da  čine skupinu u stalnom riziku od eksperimentiranja s neprimjerenim ponašanjima, osobito ljeti.  Stručni timovi Grada su također procijenili da bi DND mogao osmisliti navedeni program za 2013. zbog kontinuiranog godišnjeg rada u radionicama za djecu koji bi mogao doprinijeti okupljanju tinejdžera u nastavku ljetnih aktivnosti . Stoga je u svibnju 2012. predsjednici  DND-a, gđi. Lovreković isto predloženo od stručnih suradnika Grada. Ključni ljudi DND-a nisu kandidirali Teen kamp 2013.  bez obzira na poziv na suradnju od stručnih timova Grada Poreča  temeljem potreba u gradu.  

PODRŠKA GRADA POREČA RADU DND-a  
Radi općeg informiranja javnosti, Grad Poreč podržava DND od njegovih začetaka i to financijskim sredstvima, osiguravanjem prostora za rad, osiguravanjem  kotizacija za plesna natjecanja grupa DND-a, projektnim partnerstvom i suradnjom s gradskim službama i timovima iz oblasti prevencije rizičnih ponašanja, osnaživanjem mladih voditelja DND-a  u stručno vođenim programima,  suradnjom na drugim projektima za djecu i mlade u gradu u ljetnim mjesecima, kroz projektno partnerstvo s gradskim organizacijama, kroz projekte županijske Zaklade za poticanje civilnog partnerstva koju Grad financira da bi na istu imale pravo konkurirati porečke udruge i povlačiti novac za projekte. Zahvaljujući suradnji Grada Poreča i Zaklade DND je kandidirao i dobio sredstva Zaklade za uređenje prostora Bravarije Art Remonta.  Najzad, stručni timovi Grada i gradskih organizacija, gradonačelnik i njegovi zamjenici uvijek su na raspolaganju vodstvu DND-a za različite oblike konzultacija , suradnje i partnerstva. Žao nam je što DND koristi svaku  objavu o realizaciji Zabavne ljetne baze 2013. za iznošenje neistina o gradskom Ljetnom kampu Grada Poreča  jer bi bilo znatno upečatljivije da jedna ozbiljna organizacija putem istih objava prvenstveno predstavlja novi porečki program DND-a o kojemu je riječ . Držimo da je DND bazično ozbiljna organizacija, po svojoj registraciji zadužena za podršku rastu djece do 15 godine te da bi za rad DND-a bila značajno vrjednija  konstruktivna suradnja kakvu Grad Poreč godinama nudi i razvija s DND-om. Na kraju, uspješan rad i razvoj DND-a Poreč  kroz mnogo godina dobrim je dijelom rezultat trajne dugogodišnje i kontinuirane podrške Grada Poreča programima i razvoju DND-a Poreč.  

NEISTINE O LJETNOM KAMPU GRADA POREČA
Neistine o radu gradskog Ljetnog kampa iznesene u medijima od strane DND-a  imamo obvezu demantirati zbog dugogodišnjeg ulaganja Grada Poreča u kvalitetni program gradskog Ljetnog kampa!

1. Neistina je da Grad Poreč  financira privatnu tvrtku za realizaciju Ljetnog kampa što se vrlo jednostavno može vidjeti iz realizacije Proračuna Grada Poreča. Grad  surađuje s istim timom stručnjaka s kojima je DND godinama vodio i kreirao gradski Ljetni kamp što roditelji Poreča itekako prepoznaju. Dugogodišnji koordinator kampa, mr.sc.Jadranko Vrus, prof. kineziologije, godinama u kampu predstavlja porečku udrugu kineziologa, a čitavo vrijeme je zaposlenik  iste privatne tvrtke Happy time u kojoj je radio i kada ga je DND pozvao na suradnju u prvoj godini organizacije kampa 1997. Od 2008. godine, zbog internih problema i sukoba u DND-u, stručne službe grada preuzele su kompletnu organizaciju i vođenje Ljetnog kampa te se svi troškovi  kampa (materijalni, kadrovski) direktno financiraju iz Proračuna grada po planu i programu kampa za tekuću godinu i uz nadzor gradskih stručnih službi . Sva eventualna nerealizirana sredstva (koja ovise o broju djece, troškovima uređenja prostora i sl.) također ostaju resornom odjelu i raspoređuju se za druge prioritetne potrebe djece i mladih. Gradski Ljetni kamp Grada Poreča nikada nije vodila niti danas vodi privatna tvrtka;  
2. Neistinita je tvrdnja  DND-a da Grad Poreč odvaja za kamp 320.000,00 kuna proračunskog novca . Grad sufinancira kamp sa 50% troškova tijekom svih ovih godina, a za posljednje četiri godine taj je iznosi od 140.000 do 180.000 kn (ovisno o broju djece i ulaganju u prostor). To su sredstva koja Grad odvaja i nadalje će odvajati  za siguran i zdrav boravak djece u osmišljenom Ljetnom kampu po pedagoškim standardima za rad s malom djecom dokle god ga Grad bude organizirao i podržavao.  
3.Neistina je da je program Zabavne ljetne baze 2013. konkurentniji cijenom od gradskog Ljetnog kampa kako tvrdi u medijima predsjednica DND-a Sonja Lovreković. DND je pri kandidiranju Gradu Poreču programa Zabavne ljetne baze 2013. od Grada tražio 132.980,00 kn, a ukupni izračun vrijednosti programa iznosi  269.450,00kn. Dakle,  novi program DND-a,  koji je kandidiran Gradu prvi put za 2013., nije konkurentniji  cijenom , ne nudi isti sadržaj, ciljeve ni  pedagoške standarde za rad s djecom u odnosu na gradski Ljetni kamp.  
4.Neistinita je izjava predsjednice DND-a da gradska uprava ignorira  aktivnost DND-a naziva Zabavna ljetna baza 2013. Gradska uprava nikada nije ignorirala programe i suradnju s DND-om. Program Zabavna ljetna baza 2013. je novi program kandidiran Gradu Poreču, procijenjen od vanjskih, nezavisnih, županijskih komisija kao i svi drugi pristigli programi  te nije ocijenjen kvalitetnijim ni konkurentnijim u odnosu na postojeći  program gradskog Ljetnog kampa (kadrom, sadržajem, ciljevima, prostornim uvjetima, konačnim ishodima) za  skrb o maloj djeci. Uloga Grada je da ponudi djeci i roditeljima najkvalitetniji  zaštitni program primjeren dobi s najvećom direktnom dobiti za djecu uključenu u program! Zbog toga Grad Poreč  ciljano poziva djecu predškolskog i ranog školskog uzrasta i njihove roditelje u Ljetni kamp kojeg Grad Poreč podržava i sufinancira. Zatečeni smo izjavom  DND-a, u jednoj od posljednjih medijskih objava, u kojoj  samoinicijativno iznose da DND organizira rad  djecom u programu Zabavna ljetna baza 2013.  u „neadekvatnim uslovima kakve pruža prostor Starog remonta“, a  Grad istovremeno ulaže u unapređenje sigurnih uvjeta  za rad s djecom u Ljetnom kampu na gradskom kupalištu i to isto financira!  
5. Neistina je da je DND samostalno osmislio program gradskog Ljetnog kampa. Program gradskog Ljetnog kampa osmislili su predstavnici DND-a  u suradnji s porečkim kineziolozima koje je od početka vodio  dugogodišnji koordinator kampa  mr. sc. Jadranko Vrus, prof. kineziologije.  Prof. Vrus je inicirao školu plivanja za Poreč i prije postojanja Ljetnog kampa na plaži Naftaplin u Poreču. Ta je škola  kasnije postala sastavni dio programa Ljetnog kampa. Držimo ne korektnim da predsjednica DND-a, Sonja Lovreković,  prisvaja autorska prava u odnosu na timski rad većeg broja porečkih stručnjaka iz različitih oblasti koji su doprinijeli nastanku programa stručno vođenog gradskog Ljetnog kampa Grada Poreča kroz povijest njegova razvoja . Predstavnici DND-a dali su svoj vrijedan doprinos nastanku programa Ljetnog kampa ravnopravno sa svim drugim stručnjacima koji su sudjelovali u njegovu nastajanju za Poreč. Isto potvrđuje  izvadak iz tiskanog Biltena o 10 godina rada DND-a , odnosno dio predgovora tadašnje, dugogodišnje  predsjednice DND-a Snježane Lehman koji glasi:  „…Zahvaljujući razumijevanju gradskih vlasti, tj. Grada Poreča i tadašnjeg pročelnika za društvene djelatnosti Marina Sedmaka, uspjeli smo dobiti početna sredstva. Iskustvo na kojem bi se mogla bazirati neka kalkulacija nismo imali. Nismo znali ni koliki će biti odaziv djece, pa koordinatoru Kampa - magistru sportske rekreacije Jadranku Vrusu, kome smo povjerili zadatak da pronađe stručne voditelje i trenere, nije bilo lako odrediti koliko će ih trebati. Uspio je angažirati profesore tjelesne kulture Miša Milinkovića i Mira Mataiju. Njih su trojica primila prvu grupu koja je sramežljivo započela s pedesetak djece. No već smo za treću smjenu tražili dodatnu pomoć od Grada jer sami nisu mogli pokriti veliki interes i broj djece, pa smo morali uzeti dodatne voditelje. Sljedećeg je ljeta već bilo lakše planirati organizaciju, kadrove i sredstva potrebne za kvalitetan rad Kampa.......”. Bilten se može dobiti na uvid u arhivi gradske uprave Grada Poreča. Grad Poreč sa svim stručnim voditeljima gradskog Ljetnog kampa zahvaljuje roditeljima koji godinama ukazuju povjerenje programu gradskog Ljetnog kampa.  Roditeljima koji znaju  da su sigurnost djece,  zdrav rast djece uz tjelesnu aktivnost, usvajanje vještine plivanja za siguran i kvalitetan život uz more i  pedagoški standardi  za rad s djecom uvjeti od  neprocjenjive vrijednosti  i važnosti  za rast i razvoj njihove djece!  

Ured gradonačelnika sa zamjenicima i stručni tim UO za društvene djelatnosti, zdravstvenu zaštitu i socijalnu skrb