Izvještaj sa 21. sjednice Gradskog vijeća Grada Poreča - Parenzo

Izvještaj sa 21. sjednice Gradskog vijeća Grada Poreča - Parenzo

Novosti
2011-02-07

Pod predsjedanjem predsjednika Gradskog vijeća Eđidia Kodana, 03. veljače je upriličena 21. sjednica Gradskog vijeća Poreča u nazočnosti 17 vijećnika. U uvodnom aktualnom satu 9 vijećnika postavilo je petnaestak pitanja na većinu kojih su odmah stigli odgovori gradonačelnika i resornih pročelnika.

Jednoglasno je usvojena Informacija o stanju sigurnosti na području Grada Poreča – Parenzo za 2010. godinu  o kojoj je izvijestio načelnik policijske postaje Poreč Goran Terković. Sigurnosno stanje na području grada Poreča u 2010. godini je stabilno i zadovoljavajuće budući je u odnosu na prethodnu godinu evidentirano smanjenje broja kaznenih dijela za 88 kaznenih dijela ili 10,3 % odnosno evidentiran je veći broj kaznenih dijela iz domene droga, maloljetničke delikvencije, dok se bilježi pad iz domene općeg kriminaliteta, kaznenih dijela iz domene organiziranog kriminaliteta i iz domene gospodarskog kriminaliteta. Prioritet u policijskom radu, naglasio je Terković, ostaje suzbijanje i razrješavanje kaznenih dijela, organiziranog kriminaliteta, trgovine ljudima, terorizma, kaznenih dijela počinjenih na štetu djece i maloljetnika te rješavanje neriješenih kaznenih dijela iz ranijih razdoblja. Što se pak tiče sigurnosti u prometu, strateški cilj je smanjiti ukupne štetne i tragične posljedice u prometu. Za sigurnost građana od posebne je važnosti da se na javnim mjestima život odvija po propisanim pravilima. Stoga će policija, kao i do sada, intenzivno raditi na održavanju zadovoljavajućeg stanja javnog reda i mira. Jedna od važnijih zadaća na kojoj se policija mora više angažirati je, rekao je Terković je postupna implementacija strategije djelovanja „Policija u zajednici“ te pokretanje projekata Organizacija komunalne prevencije u suradnji sa tijelima lokalne uprave i samouprave kroz maksimalno ustaljivanje kontakt – policajca na njihovim kontaktnim rajonima i usmjeravanje na rješavanje kažnjivih djela i problema građana. Policija će i dalje djelovati na podizanju razine osjećaja subjektivne sigurnosti, na način da prepoznaje pojave, događaje i trendove koji narušavaju osjećaj sigurnosti građana i sliku o Poreču kao sigurnom gradu. U tome i jest javni servis građana, što je naša strateška orijentacija, rekao je na kraju svog izlaganja načelnik Terković.

Većinom glasova usvojena je i Odluka o naknadi za razvoj sustava javne odvodnje  o čemu je sve prisutne izvijestio pročelnik UO za komunalni sustav Milan Laković i tako dao odgovor na pitanje vijećnika Eđidia Roše (IDS) koje je glasilo; do kada će naknadu za izgradnju kanalizacije plaćati građani koji imaju septičke jame. Ovom se odlukom regulira obveza plaćanja naknade za razvoj sustava javne odvodnje na području Grada Poreča – Parenzo.Ova je Odluka predložena Gradskom vijeću zbog novog Zakona o financiranju vodnog gospodarstva koji definira prikupljanje sredstava za izgradnju javne odvodnje. Zakon je stupio na snagu 01.01.2010. godine, a jedinicama lokalne samouprave dao je vremena da u razdoblju od godine dana usuglasi i uskladi svoje akte sa ovom odlukom tako da je krajnje vrijeme da se takva odluka i donese, kazao je Laković. Osnovna promjena u odnosu na dosadašnju, važeću odluku je u tome da su do sada naknade bile prihodi jedinica lokalne samouprave, a izmjenama zakona propisano je da su naknade prihodi isporučitelja usluge. U ovom je slučaju isporučitelj usluge komunalno poduzeće Usluga d.o.o. Poreč, poduzeće koje je Grad osnovao kako bi između ostalog vršio zbrinjavanje otpadnih voda. To je jedina promjena u odnosu na dosadašnju odluku. Najznačajniji dio odnosi se na iznose koje plaćaju građani, a koji su u odnosu na dosadašnju odluku ostali nepromijenjeni. Naknada se koristi za gradnju odnosno za financiranje gradnje komunalnih vodnih građevina. Predlaže se da se zadrže postojeće cijene koje iznose:    
- za objekte koji su priključeni na javni kanalizacijski sustav
- za domaćinstvo: 1,19 kn/m3 utrošene vode
- za gospodarstvo : 2,30 kn/m3 utrošene vode     

- za objekte koji nisu priključeni na javni kanalizacijski sustav
- za domaćinstvo: 2,90 kn/m3 utrošene vode
- za gospodarstvo : 2,30 kn/m3 utrošene vode

Što to u praksi znači za područje gdje nije izgrađena javna kanalizacija, a koja se planira izgraditi i za sredstva koja se prikupe temeljem dosadašnje odluke, odnosno kojom će se prikupljati temeljem izmijenjene odluke detaljno je objasnio pročelnik. Za građane koji nisu spojeni na kanalizacijski sustav godišnje se razreže oko 850.000,00 kuna što je oko 290.000,00 m3 vode jer se na količinu isporučene vode definira ova cijena i naplaćuje. Ukupno se prema podacima iz Usluge godišnje prikupi oko 700.000,00 kuna dok Grad sa 600.000,00 kuna subvencionira pražnjenje septičkih jama. Znači preostaje 100.000,00 kuna koje bi trebale služiti za izgradnju javne kanalizacije na lokacijama koja do sada kanalizacijom nisu pokrivena. Troškovi izgradnje javne kanalizacije iznose milijun i pol kuna po kilometru, što znači da bi se sa 100.000,00 kuna uspjelo izgraditi tek oko 80 metara kanalizacije. Jedan od izlaza, naglasio je pročelnik su bespovratna sredstva za koja smo se kandidirali i nadamo se da ćemo ih dobiti iz EU fondova jer inače samo iz ovih naknada kanalizacija se ne bi tako brzo izgradila, a ulaskom u EU postoje pravila koja definiraju da Grad iz svojih budžetskih sredstava ne može subvencionirati i sufinancirati izgradnju nego da se kanalizacija mora graditi iz izvršene usluge.  
Ista je cijena i za objekte (domaćinstvo) koji jesu i za objekte koji nisu priključeni na javni kanalizacijski sustav, samo što se cijene u ovoj odluci odnose na naknadu za izgradnju. Kada se iznosu od 1.19 kuna što je naknada za izgradnju doda naknada za održavanje koja iznosi 1.71 kuna krajnji iznos je 2.90 kuna koji je isti kao i za objekte koji nisu priključeni na javni kanalizacijski sustav.

Na osnovu gradske Odluke o osnivanju Savjeta mladih, Komisija za izbor i imenovanja je utvrdila Listu kandidata koji ispunjavaju uvjete za izbor u Savjet mladih Grada Poreča – Parenzo. Zakon o savjetima mladih donesen je u veljači 2007. godine i tim zakonom su jedinice lokalne samouprave zadužene da osnuju savjete mladih pa tako i Grad Poreč. Gradsko vijeće je tako u listopadu 2008. godine donio Odluku o osnivanju savjeta mladih. Savjet mladih bira i razrješava Gradsko vijeće. Gradsko je vijeće na sjednici održanoj u travnju 2010. godine utvrdilo Javni poziv za predlaganje kandidata za članove Savjeta mladih koji je objavljen na oglasnoj ploči i web stranicama Grada kao i na oglasnim pločama Srednjih škola Mate Balota i Antona Štifanić. Predloženo je ukupno 10 kandidata, a bira ih se 9.Vijećnici su tajnim glasovanjem za članove Savjeta mladih Grada Poreča – Parenzo izabrali sljedeće kandidate: Igora Beakovića, Davida Hrvatina, Andrea Jurinčića, Ivu Kliman, Marina Poropata, Simonu Tomić, Martu Vidnjević i Žarka Žikovića.

Vijećnici su jednoglasno izglasali Odluku o donošenju Detaljnog plana uređenja područja Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč  kao i Odluku o donošenju izmjena i dopuna Detaljnog plana uređenja „Staro nogometno igralište“ u Poreču. Nikakvi osnovno tehnički urbanistički uvjeti; veličina parcele, izgrađenost, iskorištenost prostora pa i namjena nisu korigirani ovom odlukom, nego su korigirani elementi koji se odnose na tlocrtne dispozicije i elementi oblikovanja, kazao je pročelnik UO za prostorno planiranje i zaštitu okoliša Damir Hrvatin.

Usvojena je i Odluka o donošenju Detaljnog plana uređenja Poslovne zone „Čimižin“.Ova je odluka, kazao je Hrvatin, bespotrebno izazvala raspravu i prije nego što je došla na dnevni red Gradskog vijeća. Detaljni plan uređenja Poslovne zone „Čimižin“ obuhvaća lokaciju između naselja „Bolnica“ i naselja „Finida“. Radi se o lokaciji koja uključuje područje Lacoopa, plinare i Istarskog vodovoda. Ova je lokacija vezana i na rješavanje prometnog pitanja raskrižja Čimižin, odnosno križanja županijske ceste i ulice M.Vlašića koja je sada jedna od najproblematičnijih prometnih točaka u gradu, rekao je Hrvatin te je sve prisutne podsjetio da je Lacoop građen na temelju PUP-a naselja „Bolnica“ i da je pitanje lokacije samog raskrižja rješavano i kroz PUP „Bolnica“ i kroz PUP „Čimižin“. Raniji PUP „Bolnica“ predviđao je da se na lokaciji parkirališta Lacoop može izgraditi još jedna etaža parkirališta.Na temelju elemenata iz viših planova, izrađivač Urbis 72 iz Pule i UO za prostorno planiranje i zaštitu okoliša Grada Poreča – Parenzo napravili su analizu prostora, uvid u teren te predložili najkvalitetnije rješenje, a osnovna im je intencija bila da se pokuša što kvalitetnije riješiti prometni sustav. Samo rješenje raskrižja, naglasio je Hrvatin biti će u obliku rotora, a na lokaciji sadašnjeg parkirališta Lacoop planira se izgraditi jednoetažno parkiralište na način da se njemu pristupa kao i do sada iz pravca županijske ceste, a iz ulice M.Vlašića planira se novi desni ulaz i desni izlaz na visini Pulske ulice. Predložilo se i parkiralište od oko 30 mjesta iza plinare odnosno kod ulice T.Ujevića i dani su uvjeti za rekonstrukciju postojeće parcele Istarskog vodovoda. To je bilo rješenje koje se predložilo za javnu raspravu, a građani su podržali činjenicu da se pristupa rješavanju tog problema. Predložili smo tu lokaciju za parkiralište jer je neiskorištena, smatrajući da bi to poboljšalo cijelu prometnu situaciju, kazao je Hrvatin te dodao da su od strane MO J.Rakovac i pojedinih građana naišli na negodovanje. Nismo radili u ime nikoga, nego u ime kvalitete onoga što je u tom prostoru moguće napraviti. MO je bio upoznat sa stavom struke, a dobili su i pismene odgovore na postavljene primjedbe o rješenjima plana koje su skoro sve i usvojene. Plan je dobio i suglasnost od nadležnog Ministarstva rekao je na kraju Hrvatin.

Vijećnik Darko Saftić (SDP) obrazložio je prijedlog Odluke o primjeni Kodeksa savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja općih akata iz samoupravnog djelokruga Grada Poreča - Parenzo. Tom se odlukom, kazao je, želi implementirati obaveza grada Poreča kao jedinice lokalne samouprave koja proistječe iz devetog poglavlja Kodeksa savjetovanja, a kojom je obavezom grad Poreč dužan odgovarajuće primjenjivati odredbe istog kodeksa u postupcima donošenja općih akata u kojima uređuje pitanje iz samoupravnog djelokruga grada kojim se neposredno ostvaruju potrebe građana ili druga pitanja od interesa za opću dobrobit građana i pravnih osoba na području grada. Temeljna razlika između mogućnosti propisanih Statutom i Kodeksa je u tome što se Kodeksom obvezuje grad da se prije donošenja svih za građane važnih propisa o njima provede svojevrsna javna rasprava odnosno savjetovanje s javnošću kako definira termin, kazao je Saftić.
Božo Jelovac, pomoćnik pročelnika Ureda Grada za upravu i pravna pitanja odgovorio je da Grad mora raditi zakonito i organizirano. Kada bi se primjerice na Gradsko vijeću donijela odluka koju nije ovlašteno donijeti, tada se ta odluka ne bi mogla primjenjivati jer ju je donijelo neovlašteno tijelo i moglo bi se kod nadležnog suda uspješno tražiti njeno ukidanje, objasnio je Jelovac te dodao da je donošenje odluka bez nadležnosti i dužnosti nezakonito. I pored sve dobre namjere, rekao je Jelovac, ovo vijeće nije ovlašteno donositi ovakvu odluku. Tijela, službe  i pravne osobe Grada Poreča – Parenzo poslove i zadaće iz svoje nadležnosti obavljaju i nadalje će obavljati sukladno svim važećim propisima RH i dobroj načelnoj praksi prilikom donošenja općih akata iz svoj nadležnosti pa će stoga kao dobru praksu primjenjivati i Kodeks savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata. Grad nje ovlašten donositi posebnu odluku o primjeni predmetnog Kodeksa i nije svrhovito donositi odluku kao posebnu deklaraciju za svaki pojedinačni zakon, drugi propis ili preporuku državnog značaja jer se podrazumijeva da se važeći propisi moraju primjenjivati. Zaključak većine vijećnika je da se Odluka o primjeni Kodeksa savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja općih akata iz samoupravnog djelokruga Grada Poreča - Parenzo ne prihvati. 

O Odluci o osnivanju Servisne zone Poreč - područje III (Facinka), Odluci o osnivanju Radne zone Kukci i  Odluci o osnivanju Gospodarsko servisne zone Baderna izvijestio je gradonačelnik Edi Štifanić. Grad je prema Središnjem državnom uredu za upravljanje državnom imovinom poslao zahtjev da mu se ustupe zemljišta koja Središnji državni ured u tim poslovnim zonama ima i to bez naknade kako bi Grad Poreč i dalje razvijao svoje poduzetništvo, objasnio je Gradonačelnik. Da bi Središnji državni ured za upravljanje državnom imovinom odobrio zahtjev Grad mora imati kompletnu dokumentaciju koja treba sadržavati upravo ove navedene Odluke kao i Program ulaganja u poslovne zone. Cilj ovih triju odluka je isti, a to je poboljšanje gospodarskog, ekonomskog i socijalnog stanja stanovništva i Grada zapošljavanjem ljudi kao i privlačenje investitora i jačanje investicijske aktivnosti u Gradu. Sve ove tri odluke vijeće je jednoglasno izglasalo.

Vijeće je jednoglasno izglasalo Odluku o zaključenju aneksa Ugovoru o prodaji i prijenosu udjela  MALI MAJ d.o.o. Poreč.

Odluka o opozivu i imenovanju uprave - direktora TD PARENTIUM d.o.o. Poreč također je jednoglasno izglasana od strane vijećnika. Dok se ne raspiše natječaj predlaže se da se za v.d. direktora imenuje Tatjana Matošević, pročelnica UO za financije i proračun. Natječaj za ovo radno mjesto raspisat će se do 31. ožujka 2011. godine.

Dolores Radolović, stručna suradnica za upravljanje imovinom ukratko je obrazložila postupke koji su provedeni prilikom izrade prijedloga Programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH na području Grada Poreča – Parenzo, a to su Zakon o poljoprivrednom zemljištu, Šumsko gospodarska osnova, Prostorno planska dokumentacija Grada Poreča i Detaljna analiza vlasništva RH koju smo pribavili u suradnji sa Državnim odvjetništvom. Prijedlog Programa izložio se na javni uvid u trajanju od 15 dana, u razdoblju od 13.12. – 28.12.2010. U tom su razdoblju sve zainteresirane osobe mogle dati prigovor na izloženi prijedlog Programa i to zaključno do 05. siječnja 2011. godine, kazala je Radolović. Ukupno je pristiglo 72 prigovora , njih 21 se prihvatilo, 40 se nije prihvatilo i 11 ih se prihvatilo djelomično. Nakon što se donese ovaj Program isti se dostavlja na suglasnost Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva  i ruralnog razvoja, a sa raspolaganjem poljoprivrednim zemljištem može se započeti po ishođenju suglasnosti Ministarstva. Poljoprivredno zemljište prodaje se ili daje u zakup javnim natječajem, o kojem Odluku donosi Gradsko vijeće. Pravilnikom o početnoj cijeni poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH na području katastarskih općina  Grada Poreča, određena je početna  cijena i to za prodaju u iznosu od 23.700,00 kuna/ ha, a za zakup, odnosno dugogodišnji zakup u iznosu od 1.185,00 kuna / ha/ godišnje. Kupac poljoprivrednog zemljišta ostvaruje pravo na popust u visini od 20% od postignute prodajne cijene kod uplate prodajne cijene u cijelosti. Ugovorom o prodaji može se ugovoriti obročna otplata, čiji rok otplate ne može biti dulji od 15 godina. Sredstva ostvarena od prodaje i zakupa poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH raspoređuju se prema Članku 74. Zakona o poljoprivrednom zemljištu na način da su: 25% prihod državnog proračuna, 25% prihod proračuna jedinice područne samouprave i 50% prihod proračuna jedinice lokalne samouprave, na čijem se području poljoprivredno zemljište nalazi. Dok kod dugogodišnjeg zakupa se sredstva dijele na 50%  prihod državnog proračuna i 50% prihod proračuna jedinice lokalne samouprave Na području Grada Poreča- Parenzo, može se očekivati : da bi od dugogodišnjeg zakupa Grad Poreč prihodovao 86.000,00 kuna/ godišnje, za ukupno 146 ha ( 50 godina), da bi od zakupa Grad Poreč prihodovao 48.000,00 kuna/ godišnje, za ukupno 81,7 ha ( 20 godina) i od prodaje poljoprivrednog zemljišta, Grad Poreč bi prihodovao 2.200.000,00 kuna, za ukupno 195,8 ha.
Gradski su vijećnici tako jednoglasno izglasali  obje odluke i Odluku o prihvaćanju Izvješća o javnom uvidu u prijedlog Programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH na području Grada Poreča – Parenzo kao i Odluku o donošenju Programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH na području Grada Poreča – Parenzo.