Počinje 9. BOOKtiga, međunarodni festival pročitanih knjiga

Počinje 9. BOOKtiga, međunarodni festival pročitanih knjiga

Novosti
2016-04-19

BOOKtiga – međunarodni festival pročitanih knjiga, u organizaciji Gradske knjižnice Poreč i uz potporu Grada Poreča-Parenzo i Istarske županije, održava se od 20. do 23. travnja 2016. godine na porečkom trgu Marafor. Festival počinje u srijedu, 20. travnja u 10.00 sati otvaranjem BOOKtižina, sajma pročitanih knjiga, kada će svi ljubitelji pisane riječi moći kupiti knjige po simboličnoj cijeni od deset kuna. Sav prihod od prodaje knjiga i dalje je usmjeren u projekt Knjiga pri ruci i to za novu kućicu za knjige iz projekta Little Free Library.

Okosnicu knjižnog sajma i ove godine čini ponuda gostujućih antikvarijata: Antikvarijat Libris iz Kopra, Mali neboder iz Rijeke, Antikvarijat Glavan iz Ljubljane te Nova stvarnost iz Zagreba. Sajam BOOKtižin možete posjetiti svakog dana od 10 do 19 sati.

Programski dio Festivala otvara poznati književnik za djecu i dugogodišnji prijatelj Gradske knjižnice Poreč, Mladen Kušec, koji će porečkim osnovnoškolcima predstaviti svoju novu knjigu Goranove priče u kojoj nam otkriva čaroban svijet Gorskog kotara i goranske šume. Književni susret će se održati u 17.00 sati.

Večernji je program, u 19.00 sati, rezerviran za susret s književnikom Pavlom Pavličićem, jednim od najčitanijih autora u porečkoj knjižnici. Akademik Pavao Pavličić, hrvatski je književnik, prevoditelj i scenarist, redoviti profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i jedan je od najproduktivnijih hrvatskih prozaika s preko 40 objavljenih knjiga. Pridružite nam se na predstavljanju novog romana Tajno ime u kojem kroz napetu priču govori o fenomenima današnjice.

U četvrtak, 21. travnja u 11.00 sati u Domu za starije i nemoćne osobe u Poreču bit će predstavljen novi projektSretne priče kojim knjižnica na osebujan način približava pisanu riječ onima koji čitati više ne mogu. „Širimo knjižničnu djelatnost u svim njezinim oblicima, maštovito i ustrajno sa željom da naš grad Poreč postane grad knjige. S knjigom u ruci krećemo u posjet stanovnicima Doma za starije i nemoćne osobe u Poreču kako bi čitanje postalo dijelom ugodnog druženja slušatelja i čitača stvarajući pritom i emocionalnu vezu između slušatelja i osobe koja čita. Time nanovo dokazujemo da knjiga i čitanje mogu i moraju pronaći put do svakoga čovjeka koji voli čitati“, rekla je Zović.

U jedinstvenom cilju promicanja knjige i čitanja, ovaj projekt prigrlile su i Gradska knjižnica „Matija Vlačić Ilirik“ Rovinj, Gradska knjižnica Umag-Umago, Gradska knjižnica Pazin, Gradska knjižnica Novigrad-Cittanova, Gradska knjižnica i čitaonica Buzet, Gradska knjižnica Buje i Gradska knjižnica Labin, čime će stvoriti jedinstvena mreža suradnje i zajedništva.

Program se nastavlja već u 14.00 sati književnim susretom sa zagrebačkom spisateljicom Rosie Kugli. Rozina (Rosie) Kugli po struci je diplomirana pravnica. Njezina priča Kad ti život donese limune, ti zatraži tekilu i sol… pobijedila je u nagradnom natječaju Recepti za sreću između 800 pristiglih priča iz svih krajeva svijeta. Dobitnica je književne nagrade „Stjepko Težak“ za najbolju kratku ljubavnu priču Moje drago serce te nagrade „Grigor Vitez“ za roman Nisam ti rekla. Porečkoj publici predstavit će svoj roman za djecu i mlade Nisam ti rekla… Pisan iz perspektive mlade djevojke, roman je zapravo prikaz dijela današnje mladeži koja se, u potrazi za identitetom, lagano gubi u stranputicama noćnog života, izlazaka, alkohola, droge.

U 17.00 sati u goste nam dolazi književnik za djecu i mlade, kreativac i motivator Uroš Petrović. Autor jeZagonetnih priča koje su namijenjene svima koji vole izazove i mozgalice. Svako njegovo druženje s čitateljima jest svojevrsni spoj književnog susreta, kreativne radionice i scenske predstave. Autor će u Gradskoj knjižnici Poreč gostovati u sklopu projekta suradnje zagrebačkog i beogradskog Goethe-Instituta na području poticanja čitanja.

Večer je rezervirana za prvu javnu aukciju starih knjiga i tiskovina u Istri pod nazivom Udomi knjigu koja će se održati s početkom u 19.00 sati. „Ove godine u naš grad donosimo nešto novo, a to je aukcija starih knjiga i tiskovina, zanimljivi, tradicionalni, ali zaboravljeni način kupnje knjige. Ovo je još jedna plodna suradnja s našim antikvarijatima, a ove godine u organizaciji ovoga jedinstvenog dijela programa pomogao nam je Antikvarijat Glavan iz Slovenije i riječki Mali neboder“, zaključila je ravnateljica Irides Zović. Bitno je napomenuti da se početna cijena knjige kreće od 30,00 kuna, stoga će svatko tko želi biti u mogućnosti doći do željenog naslova. Aukciju će voditi poznati slovenski antikvar i diplomirani kulturolog, Rok Glavan. Katalog knjiga i tiskovina dostupan je na http://www.knjiznicaporec.hr/.

U petak 22. travnja u 14.00 sati pozivamo Vas na predavanje dr. sc. Barbare Sladonja kojim Gradska knjižnica Poreč kao sudionik projekta Zelena knjižnica želi ukazati na važnost jačanja svijesti prema očuvanju okoliša, a povodom obilježavanja Dana planete Zemlje. Dr. sc. Barbara Sladonja diplomirala je biologiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Stekla je doktorsku titulu iz prirodnih znanosti na konzorciju Sveučilišta u Firenzi, Pizi i Udinama, a trenutačno je zaposlena kao Predstojnik Zavoda za Poljoprivredu i prehranu u Poreču. Kroz praktične primjere i brojne fotografije na predavanju Invazivne vrste – prijetnja ili resurs? saznat ćete više o poznatim i nepoznatim invazivnim vrstama na našem području te njihove dobre i loše strane.

Nastavak izuzetno bogatog programa slijedi u 17.00 sati i to u sklopu ciklusa za radionica djecu Petkom u 5 kad će se održati radionica Glagoljska slovarica namijenjena mladim kreativnim stvarateljima. Cilj radionice je da djeca kroz zabavu i stvaralački rad usvoje i ponove svoja znanja o glagoljici, prvom hrvatskom pismu nastalom sredinom 9. stoljeća pod vodstvom prof. Vesne Milanović iz Osnove škole Poreč.

Večernji program započinje u 19.00 sati svečanom dodjelom Nagrade BOOKtiga ovogodišnjem načitanijem autoru u istarskim narodnim knjižnicama, Ivici Prtenjači. Ivica Prtenjača piše poeziju, prozu, dramske tekstove i kolumne. Pojedine pjesme, ciklusi i knjige prevedeni su mu na više od dvadeset jezika. Sudjelovao je na brojnim europskim poetskim festivalima i susretima kao pozvani hrvatski predstavnik. Uvršten je u mnoge antologije, izbore, preglede hrvatske književnosti. Za svoja djela osvojio je brojne nagrade. Ovogodišnja najčitanija knjiga u svim knjižnicama Istarske županije je njegov roman Brdo za koju je dobio nagradu VBZ-a i Tisakmedije za najbolji neobjavljeni roman u 2014. godini.

Odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine, u spomen na Marka Marulića koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu, 22. travnja slavimo hrvatsku knjigu. Ima li boljeg razloga da večer ne provedete u knjižnici i saznate zašto je baš roman Brdo osvojio čitatelje Istarske županije? Kao i prošle godine, Nagrada, koja se sastoji od posebno osmišljenog priznanja, sedmodnevnog boravka u Kući za pisce/Hiži od besid te novčane nagrade, dodijelit će se pod pokroviteljstvom Istarske županije.

I u subotu, posljednjeg dana Festivala i na Svjetski dan knjige i autorskih prava, Gradska knjižnica Poreč za vas je pripremila brojna zanimljiva događanja.

Jutarnji dio programa, od 10.00 do 12.00 sati, rezerviran je za filmsko jutro Williama Shakespearea. Pripremili smo projekcije poznatih filmskih hitova Romeo i Julija te Zaljubljeni Shakespeare.

U 17.00 sati za naše smo najmlađe posjetitelje pripremili promociju slikovnice Lavov san u nakladi MOT 08, Studija za izvedbene umjetnosti iz Poreča autorice Vesne Tripar. Slikovnica Lavov san nastala je nakon plesne predstave koja je uprizorila priču o izgubljenom laviću.

Vizualni identitet 9. festivala potpisuje Studio Sonda, a o obrazloženju ovogodišnjeg koncepta kažu: „Ovogodišnji koncept promocije Booktige ne uključuje samo standardne komunikacijske materijale, već je produbljen i konkretnom akcijom Sretne priče, kojom će se građani odazvati na čitanje priča stanovnicima domova za starije i nemoćne i korisnicima dnevnih boravaka, i koja će postati trajna. Ideja je proizašla iz činjenice da su likovi iz popularnih književnih klasika  bezvremenski, vječno mladi. Uzmimo za primjer knjigu Mali princ koja je izdana 1943. godine Danas realno naš Mali princ ima 73 godine. Ali mi ga nikada ne zamišljamo takvim, on je za nas zauvijek sanjivi plavokosi dječak s ružom, usprkos činjenici da su korice njegovih izdanja vremešne. Tako i mi, čitatelji, u trenucima provedenima uz knjigu, u trenutcima poistovjećivanja s glavnim junacima imamo priliku postati bezvremenski, bez obzira na godine koje nosimo. U tom kontekstu, donosimo sretne priče i stanovnicima doma i korisnicima dnevnih boravaka koji se, slabije pokretni, zahvaljujući knjizi još uvijek mogu otisnuti na brojna putovanja i avanture, poput likova o kojima im se čita. Za izradu konkretnih promidžbenih materijala Booktige 2016. fotografirali smo stvarne stanovnike porečkog doma, a njihova vedrina simbolizira sretne trenutke provedene uz likove iz knjiga, trenutke kada oni ponovo postaju sanjivi Mali prinčevi, zaljubljene Julije ili možda ponekad luckasti, a zapravo vrlo lucidni Don Quijotovi. Na nama građanima je da im i ubuduće, i kada festival Booktiga završi, kroz projekt Sretne priče, priskrbimo čim više takvih trenutaka!“

Dobrodošli na BOOKtigu, međunarodni festival pročitanih knjiga!