Giostra: valorizirati nematerijalnu kulturnu baštinu

Giostra: valorizirati nematerijalnu kulturnu baštinu

Novosti
2009-04-03

U srijedu je u Zavičajnom muzeju Poreštine predstavljen razvojni tijek aktivnosti Društva prijatelja Giostre u čijem je članstvu više od 100 Porečana, pasioniranih ljubitelja prošlosti grada.

Zavičajni muzej Poreštine osnivanjem Društva prijatelja Giostre ulazi u projekt valorizacije nematerijalne kulturne baštine porečkog novovjekovlja. Pojam nematerijalne kulturne baštine obuhvaća: običaje, tradicije, predodžbe, znanja , vještine, kao I instrumente, predmete rukotvorine I kulturne prostore koji su s njima povezani, koje zajednice , i u nekim slučajevima pojedinci, prihvaćaju kao svoje kulturne baštine.  

Nematerijalna kulturna baština, koja se prenosi iz generacije u generaciju, zajednice i skupine stalno iznova stvaraju kao reakciju na svoje okruženje, svoje uzajamno djelovanje s prirodom i svoju povijest. Ona im pruža osjećaj identiteta i kontinuiteta te tako promiče poštovanje za kulturnu raznolikost i ljudsku kreativnost.

Na konferenciji je iskazana I namjera kandidiratnja Giostre na razne natječaje za fondove koji financiraju zaštitu kulturne baštine. Uspostavljena je veoma dobra suradnja sa lokalnim ustanovama kao što su Osnovna škola Poreč, Srednja škola Mate BalotePore, Konjički klub Furia, Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića - Poreč, DruštvoNaša djeca , Pučko otvoreno učilište Poreč,

Sonja Kotur Lovreković, predsjednica DND, naglasila je kako će DND-ovci na ovogodišnjoj Giostri  pokazati  osim plesova i ostalog bogatog programa,  život djece u doba Giostre.

U Konjičkom klubu Furia za turnir koji će se, kako je najavljeno, održati u Peškeri, uvježbava nekoliko konja i konjanika, a sve pod budnim okom predsjednika kluba Ivice Milotića.

enici SŠ Mate Balote predstavitli su na konerencijji za novinare svoj projekt vezan uz Giostru. Oni će naime,  ulaziti u dvorišta Porečana i snimati dokumentarni film o šternama.

Zanimljiv je i projekt TUŠ Antuna Štifanića čiji će učenici pokazati događanja u tipičnim lokandama, gostionicama iz toga doba. U više će se tehnika izrađivati povijesni grbovi porečkih plemićkih obitelji, izvijestila je predstavnike medija, muzejska pedagoginja Nadia Štifanić Dobrilović.