Rebalans gradskog proračuna i povećanje komunalne naknade teme današnje konferencije za novinare u gradskoj upravi (prvi dio)

Rebalans gradskog proračuna i povećanje komunalne naknade teme današnje konferencije za novinare u gradskoj upravi (prvi dio)

Novosti
2014-11-26

Rebalans proračuna Grada Poreča- Parenzo za tekuću godinu, odluka o povećanju komunalne naknade, osvrt na istupe gradskih vijećnika nezavisne liste Rodoljuba Kosića i najava otvaranja pretovarne stanice na odlagalištu otpada Košambra koja će se održati u ponedjeljak u podne, bile su glavne teme konferencije za novinare koju su u srijedu 26. studenog 2014. u Maloj vijećnici Grada Poreča-Parenzo održali gradonačelnik Edi Štifanić i predsjednik Gradskog vijeća Adriano Jakus. U nastavku prenosimo izvještaj s konferencije sa nezavisnog portala Parentium.com:

Štifanić: Uvećana komunalna naknada prosječnu će obitelj u Poreču koštati 60 kuna godišnje

Gradonačelnik Edi Štifanić i predsjednik Gradskog vijeća Adriano Jakus su novinare dan uoči sjednice Vijeća upoznali sa temama povećanja proračuna i komunalne naknade koja će za prosječnu porečku obitelj iznositi oko 60 kuna godišnje, a omogućit će, rekao je gradonačelnik, zadržavanje dostignutog standarda života, dok će se investicije nastaviti iz fondova EU, ministarstava i domaćih fondova.

Jakus se dotakao i nedavnog istupa članova Nezavisne liste Rodoljuba Kosića na temu strategije razvoja i Severininog nastupa. O tome ćemo pisati nešto kasnije.

Povećanje proračuna zbog povećanih prihoda

Za rebalans proračuna koji će uskoro biti na klupama gradskih vijećnika gradonačelnik očekuje da će biti jedini ove godine. -Radi se o povećanju, a razlog je taj što tekuće rashode moramo uskladiti sa povećanim prihodima i procjenom ostvarenja proračuna do kraja ove godine, rekao je Štifanić. Odluka je bazirana na realizaciji tekućih prihoda za prvih devet mjeseci ove godine, prvenstveno zbog znatno većeg prihoda od komunalnog doprinosa, a veći su i prihodi od poreza na dohodak i komunalne naknade. Zbog sredstava dobivenih za nekoliko projekata viši su i prihodi od pomoći centralne države. Kako u trenutku kandidiranja za ta sredstva u Gradu nismo bili sigurni hoćemo li ih i dobiti, nismo ih ni mogli uvrstiti u proračun, rekao je Štifanić.

Porez na dohodak iznosit će oko 36 milijuna kuna, što je povećanje od 5%, a spomenuta pomoć centralne države povećala se za 11% zbog financiranja projekata izgradnje dviju gradskih plaža (Ministarstvo turizma), za poduzetnički inkubator (Ministarstvo gospodarstva) te 2,5 milijuna kuna sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za nabavu komunalnog vozila i dva programa za iskorištavanje obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama.

-Uz te su stavke na rashodovnu stranu proračuna uvrštene i brojne gradske manifestacije za koje nije bilo planirano dovoljno sredstava kao što je doček Nove godine, Susret generacija, Vinistra, Promohotel, Izbor za miss i mistera, Croatia rally, zatim za Giostru, ESDU natjecanje u plesu, Porečki rally i EP u pikadu, rekao je Štifanić.

Proračun je za prvih deset mjeseci ove godine veći od prošlogodišnjeg za oko 12.3 milijuna kuna, a gradonačelnik vjeruje kako će se pozitivan trend nastaviti do kraja godine.

Veća komunalna naknada i dalje među najnižima u Hrvatskoj

Sutra će gradskome vijeću biti predložena odluka o izmjeni visine komunalne naknade, a kao razlog za to Štifanić je naveo izmjene stopa i razreda poreza na dohodak kojima je država znatno umanjila nenamjenske prihode jedinica lokalne samouprave.

-Uvođenjem financijske discipline i racionalizacijom u sustavu Grada uspjeli smo stabilizirati gradski proračun. Podsjetit ću kako smo kroz objedinjenu javnu nabavu tijekom 2014. godine za sve gradske tvrtke i ustanove uštedjeli oko 3,2 milijuna kuna, a od 2008. godine do danas i dodatnih desetak milijuna kuna na ime božićnica i regresa za godišnji odmor, budući smo među prvima osjetili da dolazi kriza, rekao je gradonačelnik, izrazivši žaljenje što je situacija i dalje teška pa ih ni nadalje neće moći isplaćivati.

U Gradu planiraju ostvariti sve zacrtane ciljeve koji se tiču financija, naglasio je Štifanić, a gradska je blagajna u potpunosti likvidna jer više nema kašnjenja sa plaćanjima kakvih je bilo u protekloj godini. -Ako nam u smislu porezne politike sljedeće godine ostanu jednaki uvjeti poslovanja kao u ovoj, Grad Poreč bi imao dobru startnu poziciju za nove investicije i nastavak započetih, ali i održavanje visokog društvenog standarda.

Štifanić je rekao kako će nova porezna reforma od 1. siječnja 2015. preko poreza na dohodak znatno udariti na prihode gradova i općina koji će ostati bez značajnog dijela svojih nenamjenskih prihoda i naći se u prilično nezavidnoj situaciji koja će ih primorati na rezove, odnosno uštede. -U Gradu Poreču smo, rekao je Štifanić, odlučili ne zaustavljati razvoj grada, nego naprotiv, zadržati visoke standarde u vrtićima i školama te ulagati u poboljšanje uvjeta za naše najmlađe, očuvati visoki standard u zdravstvu, ne smanjiti, nego povećati socijalna prava, i dalje subvencionirati boravak sugrađana u Domu za starije i nemoćne osobe, u istome obujmu financirati kulturne djeltnosti, sportske klubove i udruge.

-Također je naša odluka zadržati mjere poticanja malih i srednjih poduzetnika i nastaviti stvarati nova radna mjesta, poput sedamdesetak otvorenih u proteklom periodu. Jednako tako odlučili smo održati postojeći standard održavanja zelenih površina, ulagati u nova dječja igrališta, graditi nogostupe radi sigurnosti djece i pješaka, graditi novu kanalizaciju, gradske plaže i druge kapitalne projekte, kaže gradonačelnik, a da bismo to ostvarili, moramo povećati proračunske prihode.

To su prema Štifaniću razlozi za povećanje komunalne naknade za pet lipa po četvornom metru mjesečno, a predlagač mjere nastojat će da to povećanje čim manje osjete kućni proračuni građana.

-Naš grad ima jednu od najnižih komunalnih naknada u okruženju, a i nakon najavljenog povećanja ona će biti pri samome dnu. Najvećim će je dijelom podnijeti uslužni sektor, prije svega dvije najveće turističke tvrtke i veliki trgovački lanci, kojima će naknada biti uvećana za 40 lp četvornom metru mjesečno. Smatramo da to neće utjecati na njihovo financijsko poslovanje, rekao je Štifanić istakavši kako će ciljani projekti biti financirani iz sredstava EU fondova i ministarstava, a u obzir ne dolazi podizanje cijene vode, zbrinjavanja otpada, vrtića ili drugih usluga u ustanovama, dok o prirezu u Gradu i ne razmišljaju.

Udruga gradova prihvatila ponuđene kompenzacijske mjere, novih neće biti

Porečki je gradonačelnik novinare izvijestio kako je Udruga gradova 14. studenog dobila popis kompenzacijskih mjere kojima država na neki način misli smanjiti manjak prihoda u gradskim proračunima, pa će tako porez na dohodak biti povećan sa 56,5 na 60%, porez na promet nekretnina sa 60 na 80%, a komunalna se naknada može koristiti nenamjenski, na način da se iz nje smije financirati i izgradnja objekata komunalne infrastrukture, a ne samo održavanja kao do sada. (Popis takvih objekata proširen je na one iz domene socijale, zdravstva, sporta, školstva itd.)

Udruga gradova je na skupštini 19. studenog podržala te mjere i zatražila nove, poput povećanja poreza na potrošnju sa 3 na 5% i ukidanje maksimalnog poreza na vikendice koji sad iznosi 15kn po četvornom metru, kojeg bi svaka jedinica lokalne samouprave određivala po svom nahođenju. No, Štifanić očekuje da dodatne mjere neće biti prihvaćene te ih uopće neće biti u saborskoj proceduri.

Prijedlog odluke o određivanju vrijednosti boda za izračun komunalne naknade

Štifanić: 

* Komunalna naknada u Poreču je među najnižima u Hrvatskoj i nije mijenjana 13 godina. Za stanovništvo u prvoj zoni ona iznosi 0,25 kune po četvornom metru, a državni prosjek je 0,52 kune. Najjeftiniji smo i u našem istarskom okruženju, a paradoks je u tome da uz najnižu komunalnu naknadu u Poreču imamo najbogatiju komunalnu infrastrukturu. Grad godišnje na ime komunalne naknade ubire oko 14,6 milijuna kuna, a gotovo polovinu toga plaćaju dvije turističke tvrtke i trgovački lanci. 

* Porečka obitelj godišnje plaća 299 kuna komunalne naknade. Povećanje će na godišnjem nivou iznositi oko 60 kuna. (Izračun je baziran na prosječnom računu odnosno prosječnoj gradskoj obitelji.) 

* Poreč je jedan od rijetkih gradova bez prireza o čijem se uvođenju i ne razmišlja. Vjerujem kako će gradski vijećnici sutra prihvatiti moje argumente te da će prijedlog odluke proći.

Izvor: Parentium.com 26.11.2014.