Ruke Istri srce Bogu - znanstveni skup

Ruke Istri srce Bogu - znanstveni skup

Novosti
2008-09-30

Ruke Istri, srce Bogu - naziv je proslave 150. obljetnice ustoličenja Jurja Dobrile za biskupa u Poreču i Puli te 30. obljetnice ujedinjenja istarske Crkve koja je održana tijekom vikenda u Poreču.

Počela je u petak otvorenjem izložbe, a nastavljena u subotu znanstvenim skupom, misnim slavljem i inauguracijom ordinarijata.

Na skupu, kojim se Istra među ostalim prisjeća tih važnih događaja iz svoje povijesti, u ime predsjednika Hrvatskoga sabora Luke Bebića bio je nazočan saborski zastupnik Gari Capelli, koji je tom prigodom rekao da Porečka i pulska biskupija jednako znači za Istru i za Hrvatsku. Upravo zbog toga podupire takve skupove, naročito ako se u njima govori o takvim ličnostima kao što je biskup Juraj Dobrila, dodao je.

Biskup Juraj Dobrila svojim se pastirskim, karitativnim i domoljubnim radom uvrstio u red najznačajnijih ličnosti Istre u 19. stoljeću, istaknuo je istarski župan Ivan Jakovčić, dodajući kako je bio čovjek širokog srca koji se istodobno borio za prava Hrvata i Slovenaca.

Podsjetio je kako je dr. Juraj Dobrila (1812.-1882.) za porečko-pulskog biskupa ustoličen 1857. godine, a zatim 1875. godine i za tršćansko-koparskoga biskupa.

Na skupu je bilo riječi o listu Naša sloga - mobilizator hrvatske nacionalne integracije u Istri, o tome što je od Dobriline crkvene baštine preraslo u konstante vjerskog života u Istri te o aspektima i okolnostima ujedinjenja istarske Crkve.

Gradonačelnik Grada Poreča Edi Štifanic, je na povijesnom mjestu u Istraskoj sabornici u kojoj je i sam Juraj Dobrila govorio, zaželio uspješan rad i izlaganje znanstvenicima uz uvjerenje da će ovaj Znanstveni skup otvoriti novu stranicu povijesti o životu i radu Jurja Dobrile. O važnosti i aktualnosti teme skupa najbolje govori ovakav iznimno veliki odaziv, zaključio je gradonačelnik Štifanic.

Znanstvenici su na skupu iznijeli referate svojih znanstvenih istraživanja. Dr Stipan Trogrlić izlagao je na temu Pastoralna nastojanja i rezultati djelovanja dr Jurja Dobrile kao porečkog i pulskog, te tršćansko - koparskog Biskupa.

Mario Sošić govorio je o djelovanju Dobrile s motrišta društvenih i civilizacijskih ppromjena onog doba. Dobrila je pridonio usmjeravanju transformaciji istarskog tradicionalnog identiteta u uvjetima talijanske dominacije u moderni nacionalni identitet, kazao je Sošić.

U izlaganju Josipa Grbca naglasak je bio na Dobrilinom promicanju marljivosti i učenosti kao vrlinama koje vode u kvalitetan vjerski život. Dobrilin je rad crkva u Istri nastavila vlastitim inovacijama u komuniciranju. Dobrilina misao vodilja koja i danas treba vrijediti, naglasio je Grbac, jest da je katolicizam kategorija koja nadilazi sve podijeljenosti pa stoga iskorištavanje drugih nije samo pitanje etike već je suprotno temeljima vjere.

Među uzvanicima su bili, biskupi Ivan Milovan, Mile Bogović, Ivan Devčić mons.Vresk, Antun Bogetić, rektor Sveučilišta u Puli, Marčelo Dujanić, izaslanik HAZU-a Josip Bratulić, načelnik općine Tinjan - Vlado Sirotić, predsjednik Gradskog vijeća Poreča - Eđidio Kodan i mnogi drugi.