Grad Poreč predstavio se primjerima dobre prakse na nacionalnoj konferenciji u Karlovcu

Grad Poreč predstavio se primjerima dobre prakse na nacionalnoj konferenciji u Karlovcu

Novosti
2014-10-02

Grad Poreč predstavio se primjerima dobre prakse u sklopu završne nacionalne konferencije projekta „Lokalni energetski dijalog“, održane u petak 26. rujna 2014. godine u Karlovcu. Konferencija je održana pod nazivom Suradnjom do lokalnog energetskog razvoja, kao završno događanje ovog projekta kojeg zajednički provode Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR), Zvono uz Kupu (ZUK) i Znanstveno edukacijski Centar Višnjan (ZEC) u suradnji s tri lokalne akcijske grupe: LAG Vallis Colapis, LAG Una i LAG Poreštine.

Konferencija je rezultat suradnje lokalnih organizacija civilnog društva, lokalne samouprave i LAG-ova, kako bi se uspostavio javni dijalog između nevladinog sektora, jedinica lokalne samouprave i građana, sve kroz razvoj akcijskih planova energetski održivog razvitka i povećanja svijesti javnosti o održivom energetskom razvoju. 

Glavni cilj konferencije bio je predstaviti koncept planiranja lokalnog energetskog razvoja i primjere uspješnih projekata i programa do kojih je dovela suradnja na lokalnoj razini, te potaknuti sudionike na sudjelovanje u energetskom planiranju kroz suradnju na lokalnoj razini kako bi povećali kvalitetu života stanovništva, te potaknuli gospodarstvo povećanjem energetske učinkovitosti i korištenjem obnovljivih izvora energije.  

Kroz predavanje na temu „Primjer planiranja i provedbe održivog energetskog razvoja Grada Poreča – Parenzo“ koje je održala Gordana Lalić, direktorica gradskog poduzeća Parentium, Grad Poreč je predstavljen kao primjer uspješne inicijative i zajednice. Osim predstavljanja Akcijskog plana energetski održivog razvoja Grada Poreča, kao strateškog dokumenta koji propisuje točne smjernice djelovanja u periodu do 2020. godine, kroz predavanje su predstavljeni i konkretni projekti koje Grad Poreč provodi na području povećanja energetske učinkovitosti, implementacije obnovljivih izvora energije, te održivog razvoja. „EE info zidovi i EE info police“, „Projekt sustavnog gospodarenja energijom“, „Sunčane elektrane Grada Poreča“, „Obnovljivi izvori energije u obiteljskim kućama Grada Poreča“ i „Energetska učinkovitost u obiteljskim kućama Grada Poreča'' samo su neki od njih, kojim je zajednički cilj povećanje kvalitete života stanovnika našega grada.

U drugom dijelu predavanja na konkretnim primjerima, predstavljen je detaljno razrađen projekt provedbe edukativnih aktivnosti na području Grada Poreča, kojim je obuhvaćen čitav niz interesnih skupina, od predstavnika lokalne vlasti, inženjera projektanata, osoba odgovornih za upravljanje objektima, do djece u osnovnim školama.  

Lokalno energetsko planiranje predstavlja iznimno važan alat u održivom razvoju lokalnih zajednica u gospodarskom i okolišnom pogledu, ali isto tako i vrlo važnu polugu za izlazak iz energetskog siromaštva koje je sve rašireniji problem, istaknuo je na konferenciji.