Grad Poreč – Parenzo iz EU fondova dobio 500 milijuna kuna

Grad Poreč – Parenzo iz EU fondova dobio 500 milijuna kuna

Novosti
2013-07-05

Grad Poreč – Parenzo, kao Lokalna samoupravna jedinica uspio je sa partnerima u projektu „Poreč – sustavi odvodnje i uređaji za pročišćavanje otpadnih voda“ dobiti 500 milijuna kuna od Europske unije.Grad Poreč uspio je velikim zalaganjem djelatnika Grada Poreča - Parenzo, komunalnog poduzeća Usluga d.o.o. Poreč  i partnera u projektu Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Ministarstva poljoprivrede, Hrvatskih voda i Općina Tar - Vabriga, Funtane i Vrsara dobiti velika sredstva za ostvarenje projekta koji će omogućiti pročišćavanje otpadnih voda u skladu s hrvatskim i EU propisima, očuvati i poboljšati kvalitetu podzemnih voda i priobalnih voda, povećati postotak kućanstava priključenih na sustav odvodnje otpadnih voda te smanjiti istjecanje vode iz sustava odvodnje otpadnih voda.

Tako je danas, upravo na tu temu u Maloj vijećnici gradske uprave Grada Poreča – Parenzo održana tiskovna konferencija na kojoj su sudjelovali gradonačelnik Edi Štifanić i direktor komunalnog poduzeća Usluga d.o.o. Poreč Milan Laković. Na samom početku, gradonačelnik Štifanić je predstavnike medija upoznao sa samim projektom, odnosno što se projektom planira, a to je izgradnja/rekonstrukcija mreže komunalnih otpadnih voda u dužini od oko 80 kilometara, i to u tri pravca prema Novoj vasi, Baderni i Fuškulinu čime bi se dodatno priključilo 28 naselja, odnosno 6.300 stanovnika, izgradnja četiri uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Lanterna, Poreč Sjever, Poreč Jug i Vrsar ukupnog kapaciteta 137.500 ekvivalent stanovnika, izgradnja postrojenja za obradu mulja, nabava opreme i nadzor. Važno je napomenuti, kazao je Štifanić, da otpadne vode više neće ići u naše more te da će se voda pročišćavati i ponovo koristiti za zalijevanje zelenih i poljoprivrednih površina jer MBR tehnologija koja će biti ugrađena u uređaje to i omogućava.
Na to se nadovezao direktor komunalnog poduzeća Usluga d.o.o. Poreč Milan Laković, kazavši kako sa uređajima koji su projektirani i koji će se izvesti dobivamo zaštitu III. stupnja vode, a to je najkvalitetnija zaštita. Ukupna vrijednost cijelog projekta iznosi 67.187.400 EUR-a od čega sufinanciranje bespovratnim sredstvima EU u iznosu od 49.723.623 EUR-a dok nacionalno sufinanciranje iznosi 17.463.777 EUR-a, komponenta Grada Poreča je 8% .
Hrvatska je od EU dobila 74% bespovratnih sredstava, a ostali dio dijeli se na način da će hrvatsku komponentu, a to je preostalih 26 % zatvoriti se kroz ministarstva i Vladu, jer ovaj projekt koji je po direktivi EU, ne može se financirati iz proračunskih sredstava nego isključivo iz sredstava koja se prikupljaju za korištenje i zbrinjavanje otpadnih voda. Na naše građane i tvrtke otpada 8% kompletne investicije i mislim da je to najveća beneficija koju smo uspjeli ostvariti kroz ovaj period, naglasio je direktor Usluge Milan Laković.

Projekt mora biti završen do 31. prosinca 2016. godine, a to znači da se moramo dobro založiti i ekipirati kako bi projekt bio izveden u tom roku, jer sve što je izvan roka pada na teret jedinice lokalne samouprave, objasnio je Štifanić. Natječaj je predviđen da se raspiše do mjeseca rujna pa je i tom prilikom gradonačelnik apelirao na domaće građevinske tvrtke da se udruže i stvore konzorciji kako bi mogle konkurirati na tržištu budući je natječaj međunarodni.

Svaki uspješan projekt koji je uspio dobiti EU sredstva, kao ovaj Grada Poreča, treba poslužiti kao izvanredan primjer da je moguće uz dobar poslovni projekt, ozbiljne pripreme kompletne dokumentacije i strogo pridržavanje EU kriterija dobiti velika sredstva koja omogućuju napredovanje i dalji razvoj grada.