U Poreču škola zdravlja na temu "Zdravo urbano planiranje"

U Poreču škola zdravlja na temu "Zdravo urbano planiranje"

Novosti
2013-07-04

U sklopu 20. Motovunske ljetne škole unapređenja zdravlja 27. i 28.06.2013. održan je stručni seminar na temu Zdravo urbano planiranje koji se već 3. godinu održava u prostorima Zdravog grada Poreč. Organizatori seminara bili su Zdravi grad Poreč i Zdravi grad Vinkovci, Istarska županija i Hrvatska mreža zdravih gradova, sudionici stručnjaci različitih tehničkih struka iz cijele Istre te predstavnici komunalnih i drugih odjela gradova i općina Istre.

Cilj skupa je povezivanje profesionalaca tehničkih struka i onih iz područja javnog zdravstva kako bi se u praksi i životu gradova  maksimalno uvažile svjetske spoznaje o značajnom utjecaju uređenja prostora na zdravlje stanovnika. Utjecaj urbanista i inženjera tehničkih struka na uređenje prostora za život je ogroman jer omogućuju planiranje i projektiranje za zdraviji i kvalitetniji život. Predstavnici ove struke planiraju prostor, šetnice, sadnju biljaka, parkove, biciklističke staze, materijale za izgradnju zgrada, mogu utjecati na energetsku učinkovitost i projektiranje naprednih mreža i naprednih domova. Zdravo urbano planiranje i uključivanje teme zdravlja u rad predstavnika tehničkih struka su top tema Europske mreže zdravih gradova godinama.  

Skup su otvorile koordinatorica Zdravog grada Poreč Nataša Basanić Čuš  i mr.sc. Mandica Sanković, dipl.ing.arh., koordinatorica Zdravog grada Vinkovci. Gđa. Sanković održala predavanje u dva dijela ne temu zdravo urbano planiranje i tehnička struka. Naglasila je važnost tehničke struke u prostornom planiranju i uređenju okoliša na način da doprinosi zdravlju i dobrobiti svih stanovnika utjecajem na njihovo ponašanje i životni stil. Pri tome je važna multidisciplinarna suradnja stručnjaka različitih područja kako bi se što bolje moglo djelovati na društvenu povezanost stanovnika, kvalitetu stanovanja, zapošljavanje, pristupačnost prostora, sigurnost u građevinama i prometu, ravnopravnost i pripadnost lokalnoj zajednici za sve kategorije stanovnika i mnoge druge aspekte. To se može postići dobro planiranim rasporedom stambenih prostora, javnih sadržaja i društvenih površina te kvalitetnom organizacijom javnog prijevoza, energetskom kvalitetom i sl. Mr. Sanković je naglasila da su stil života i kvaliteta okoliša određeni lokalnim (ne)pogodnostima te da u urbano planiranje uvijek treba uključiti i same stanovnike, a rezultat zdravo urbanog planiranja je bolje mentalno zdravlje svih stanovnika koje se može se prepoznati kroz kvalitetno individualno ponašanje, komunikaciju, način provođenja slobodnog vremena i kvalitetne lokalne strukturalne uvjete.

Akcijski plan energetski održivog razvoja grada Poreča predstavila je Gordana Lalić, dipl.ing.stroj. U uvodnom je dijelu sudionike upoznala s inicijativom Sporazuma gradonačelnika koji obuhvaća 50 država i 50 gradova EU, među kojima je i grad Poreč, a koja za cilj ima aktivno uključenje lokalne uprave u zaštitu okoliša. Akcijskim se planom do 2020. godine želi smanjiti emisija CO2, povećati energetska učinkovitost, povećati korištenje obnovljivih izvora energije te povećati udio biogoriva u prometu. Sektori energetske potrošnje se dijele na zgradarstvo, promet i javnu rasvjetu, a u gradu Poreču se nakon provedbe analize energetske potrošnje u sva tri sektora pokazalo da stambeni sektor sudjeluje s najvećim udjelom u potrošnji energenata te je na tom području potrebno najviše raditi. Potrebne promjene na prometnom sektoru su integrirane s već postojećom strategijom protočnosti prometa, a javna je rasvjeta sektor na kojem nije potrebno mnogo promjena zbog toga što je već sada dovoljno kvalitetno izveden te zadovoljava zahtjeve EU. Gđa. Lalić je istaknula da se akcijski planovi mogu financirati nepovratnim sredstvima EU, a njihova je važnost u tome što će omogućiti preobrazbu urbanih gradskih četvrti u ekološki održive, povećat će kvalitetu života građana i postaviti temelje energetski održivom razvoju gradova.  

Dipl.ing.el. Damir Karavidović izlagao je na temu naprednih mreža, naprednih elektro energetskih sustava, naprednih brojila i naprednog doma koji su potrebni za ostvarenje vizije naprednog grada. U svom je predavanju g. Karavidović naglasio da je električna energija potreba koja oplemenjuje čovjekov život, ali njezina proizvodnja ga uništava te je potreban oprez. Naime, električna energija koja se proizvodi korištenjem fosilnih goriva štetno utječe na klimu jer ima najveći doprinos u emisiji štetnih tvari, a osim toga, zalihe fosilnih goriva su u opadanju te se nameće pitanje iz čega će se dobivati električna energija čije su potrebe u stalnom porastu s porastom broja stanovnika. G. Karavidović je naglasio da je vrijeme za čovjeka stvaratelja, donosno za povećanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije, posebice sunca. Spas je u smanjenju ukupne potrošnje električne energije, u njezinom učinkovitom korištenju te u proizvodnji električne energije iz izvora koji ne doprinose povećanju emisije CO2 u atmosferu, kao što su, osim sunca još vjetar, voda, biomasa i komunalni otpad.  

Nakon okruglog stola sudionici su otišli u obilazak Zvjezdarnice Višnjan gdje  je prof. Korado Korlević za njih održao vrlo zanimljivo predavanje o svjetlosnom zagađenju.  

Zdravi grad Poreč