Otvoren Vinski podrum Istarske sabornice

Otvoren Vinski podrum Istarske sabornice

Novosti
2012-03-27

U ponedjeljak 26.03.2012. je svečano otvoren Vinski podrum,prizemlje Istarske sabornice rekonstruirano u poslovnu namjenu, enoteku, u kojem će biti prezentirani autentični istarski proizvodi te organizirane degustacije vina, maslinovog ulja, meda, tartufa, pršuta, sira i slično.

Zajedničkom zdravicom istarski župan Ivan Jakovčić, gradonačelnik Edi Štifanić, predsjednik Gradskog vijeća Eđidio Kodan, pomoćnica ministrice kulture Republike Hrvatske Vesna Jurić Bulatović, veleposlanica Austrije u Hrvatskoj Andrea Ikić Bohm i župnik Željko Zec koji je blagoslovio prostor, su simbolično otvorili rekonstruirani vinski podrum.

Postojeće zidane vinske bačve su restaurirane prema zahtjevu konzervatorskog odjela u Puli. Prema projektu probijen je sazidani otvor između podruma i apside izvornog objekta crkve te je na taj način ostvarena komunikacija između prizemlja i prvog kata sabornice. Prenamjena u ugostiteljski prostor ostvarena je, između ostalog, izvedbom šanka – pulta. Centralna pozicija stola dužine 12 m omogućava smještaj gosta u centar prostorije te ga postavlja kao glavnog aktera u prostor.

Građevinski i arheološki radovi započeli su sredinom  2011. Godine. Vrijednost radova sa PDV-om ukupno iznosi 1.748.586,66 kn sa PDV-om, a u tu cijenu ulaze građevinsko-obrtnički radovi, restauratorski radovi i arheološki nadzor. Sredstva su osigurana u Proračunu Grada Poreča –Parenzo za 2011. godinu. Nadzorna tijela za građevinsko-obrtničke radove izvršilo je  poduzeće Parentium d.o.o. Poreč dok je arheološki nadzor povjeren Arheološkom Muzeju Istre i konzervatorskom odjelu u Puli. Za restauratorske radova se pobrinulo poduzeće Macuka d.o.o. iz Sv.Petra u šumi dok je projekt vodio Upravni odjel za komunalni sustav Grada Poreča – Parenzo.

Objekt poznat kao „Istarska sabornica“, prvi puta se spominje u 13. st. kao crkva sv. Franje. Zvonik je sagrađen 1731. godine i danas je izmijenjen u odnosu na prvotnu građevinu. Izvorno, zvonik je sagrađen sa poligonalnim krovom, ali su krov porušili nacisti u 2. svjetskom ratu i nikada nije obnovljen. Zgrada gubi sakralni karakter pred dolazak Napoleona (1806.) kada se povlače franjevci. U kratkoj „Napoleonovoj“ fazi u zgradi je bila konjušnica a po njihovom odlasku, škola. Od austrijanaca zgradu kupuje obitelj Polesini za 600 forinti. Dograđuje novo krilo a stari dio horizontalno pregrađuje, tako da gornji kat postaje Istarska sabornica a donji, vinarski podrum koji je bio u funkciji do prije tridesetak godina. Početkom 20. st. u zgradi je napravljen muzej. Zgrada je stradala u 2. svj. ratu od savezničkih bombardiranja kada je uništen i veći dio muzejskih eksponata.

Tijekom rekonstrukcije pronađene su zidane konstrukcije i kosturnice. Kako bi provjerili o čemu se točno radi, porazgovarali smo sa arheologinjom, kustosicom Arheološkog muzeja iz Pule, Silvanom Petešić od koje smo doznali da su već kod prvog iskapanja sonde otkrivene zidane konstrukcije koje su uokvirivale jednu površinu. Također su pronađene i razbacane ljudske kosti, a nađeni su i brončani nalazi svetačkih medalja, ukrasi sa perlicama i dijelovi krunica. Takvi su nalazi, naglasila je uobičajeni za razdoblje 17. i 18 stoljeća, ali ne može se precizno datirati jer su medaljice uhvatile patinu. Po tim se medaljicama vidi, kazala je Petešić da se na tom mjestu vodio vjerski život te su se štovali sveci.
Budući da se paralelno radio i iskop i u vanjskom dijelu Istarske sabornice tamo je pronađena medaljicu na kojoj je prikazan Sv. Antun Padovanski i Sv. Franjo kojem je bila i posvećena crkva jer je na tom mjestu nekada bio franjevački samostan. Što se tiče daljnje analize, ustanovit će se koliko je bilo pokojnika, njihova dobna starost i spol. Nalazi će se poslati u laboratorij Arheološkog muzeja u Pulu gdje će se očistiti od patine te se nadam, zaključila je kustosica Petešić da će se ukazati motivi koji će pobliže pokazati koji su sveci prikazani, iz kojeg stoljeća sve to datira te koliko je bilo pokojnika.