U Poreču obilježen dan zdravih gradova

U Poreču obilježen dan zdravih gradova

Novosti
2010-05-21

U Hrvatskoj se 20. svibanj već tradicionalno obilježava kao Dan zdravih gradova. Tako je u Poreču Dan zdravih gradova obilježen uistinu posebno i vrlo veselo. U aktivnost na glavnom gradskom Trgu slobode uključili su se učenici i učitelji OŠ Poreč i OŠ Bernardo Parentin. Više od dvjesto djece iz obje škole svojim su tijelima napisali preko glavnog gradskog trga ZDRAVI GRAD POREČ i tako simbolično poručili da žele živjeti u gradu u kojemu je zdravlje najveća vrijednost, u kojemu se prepoznaju njihove potrebe, u kojemu se unapređuje zdravlje svih građana, da žele živjeti u gradu koji će ponosno i dalje nositi titulu GRADA ZDRAVLJA. Poručili su tako da je živjeti u gradu u kojem se želi unaprijediti i očuvati zdravlje svakog njegovog stanovnika zajednički interes svih građana Poreča.
Učenici II. d razreda sa razrednicom Denis Mikatović uveličali su obilježavanje otpjevavši pjesmu posvećenu gradu.

„Zahvaljujem porečkim nastavnicima jer godinama pokazuju koliko su važne osobe u životu djece i mladih, koliko odgajaju djecu u duhu zdravlja te je želja stručnih timova Zdravog grada Poreč da naše škole i dalje budu aktivno mjesto učenja za život, učenja za zdravlje u cilju stvaranja zdravog okruženja u zajednici“ – rekla je koordinatorica Zdravog grada Nataša Basanić Čuš.
Djeca su nakon glavne aktivnosti dobila jabuke i vodu kao simbol zdrave hrane te lopte za svaki razred koji je učestvovao od strane Grada Poreča.

Zdravi gradovi su projekt Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) iz kasnih 80-tih godina. Od samog početka djelovanja ovog svjetskog projekta, glavni predmet interesa, na razini Europske mreže zdravih gradova, bili su i ostali gradovi i druga naselja u kojima ljudi žive i rade, a u kojima se značajno može utjecati na unapređenje zdravlja ljudi.
Projekt Zdravi grad promiče važnost zdravlja u zajednici, stvara uvjete za podizanje kvalitete života svih građana temeljeći se na krilatici SZO „Zdravlje za sve za 21.stoljeće“. Projekt koji je u začecima zvučao utopijski danas je jedan od najperspektivnijih svjetskih pokreta u koje su uključene države, gradovi i građani širom svijeta koji se žele zalagati za zdravlje i kvalitetu života svojih zajednica u rizicima suvremenog svijeta. „Razlika između onoga što neki grad jest i onoga što bi mogao biti za svoje građane jest područje djelovanja projekta Zdravi grad“ – rečenica je kojom je koordinatorica Hrvatske mreže zdravih gradova, dr. Selma Šogorić, nedavno opisala mogućnosti i širinu djelovanja za zdravlje u okviru projekta zdravih gradova. Zdravi gradovi svijeta upravo su ušli u petu fazu razvoja projekta, a vodeći izazov pete faze temelji se na deklaraciji koja glasi: „Zdravi grad prije svega treba biti grad za sve svoje stanovnike, inkluzivan, suportivan, socijalno osjetljiv i sposoban odgovoriti na različite potrebe i očekivanja svojih građana“.

Zdravi grad Poreč