Međunarodna konferencija liberala

Međunarodna konferencija liberala

Događanja
2010-04-30

POREČ, 29. travnja 2010.(Hina) - Hrvatska prema EU - liberalni pristup tema je jednodnevne međunarodne konferencije liberala, koju je jučer, 29. travnja u Istarskoj sabornici u Poreču organizirao IDS i koja je okupila ugledne političare i dužnosnike iz Hrvatske, Slovenije, Španjolske, Italije, BiH, Vojvodine i s Kosova.  

Dobrodošlicu i uspješan rad na početku same konferencije, svima je zaželio gradonačelnika Poreča Edi Štifanić.

Govoreći o liberalnom pogledu na budućnost u EU, predsjednik IDS-a Ivan Jakovčić naglasio je kako Hrvatska u ovom dijelu Europe može biti dobar primjer europskih integracija te primjer uspješne politike koja će, kako je rekao, ovaj dio Europe ponovno zbližiti, u drukčijim okolnostima.

IDS je najvažnija regionalna stranka u Hrvatskoj, a Istra je, zahvaljujući našoj politici postala regija simbol za ovaj dio Europe, kazao je Jakovčić. Dodao je kako je, kad je riječ o ulasku u EU, liberalni pristup da se granice poštuju, ali da se objektivno izbrišu.

Član Europskog parlamenta Jelko Kacin istaknuo je kako se ulazak u EU nametnuo ne samo kao jedina realna politička opcija za sve zemlje jugoistočne Europe nego i kao ključan dokaz zrelosti demokracije i nastojanja da se područje stalne nestabilnosti napokon uvede u europski politički krug. Spomenuo je tri važna čimbenika za politiku u zemljama bivše Jugoslavije - borbu protiv nacionalizma i političkog i ekonomskog populizma, otvaranje i liberalizaciju gospodarstva uz poboljšanje životnog standarda te inzistiranje na regionalizmu, decentralizaciji i autonomiji.
Osnovna politička zapreka europskim integracijama i uspjehu EU-a ostao je nacionalizam, a ulazak u Schengen i eurozonu sljedeće su stube na putu postizanja pune političke i gospodarske integracije europskih naroda, kazao je Kacin. Dodavši da je regionalizacija u jugoistočnoj Europi ponajprije pitanje političke volje, nastavio je da to nije formalan uvjet za ulazak u EU, ali je za politički sustav pravi ispit postoji li spremnost na određenu vrstu modernizacije. Zaključio je kako upravo IDS promiče regionalizam na ovim prostorima te kako će to morati činiti i kad Hrvatska uđe u Europsku uniju.

Govoreći o pojmu decentralizacije, predsjednik vojvođanske Lige socijaldemokrata Nenad Čanak ustvrdio je kako je Srbija glede tog pitanja primjer što ne treba činiti jer je jedina država u Europi u kojoj općine i gradovi te autonomne pokrajine nemaju imovinu, nego je ona u vlasništvu Srbije.

U Srbiji nema ni konsenzusa ni političke volje za decentralizaciju, ustvrdio je Čanak.

U sklopu konferencije potpisan je sporazum o suradnji IDS-a i stranke Convergencie Democratice de Catalunya (Katalonske demokratske stranke), koju je na konferenciji predstavljao međunarodni tajnik Carles Llorens.

Na konferenciji su sudjelovali i predsjednik Hrvatske narodne stranke - liberalnih demokrata Radimir Čačić, predsjednica Liberalno -demokratske partije BiH Lamija Tanović, Velimir Srića iz HSLS-a, potpredsjednik Liberalne partije Makedonije Ivon Velichkovski i predsjednik Liberalne partije Kosova Gjerg Dedaj.